Do podstawowych obowiązków gminnej szkoły wobec uczniów należy zapewnienie im bezpłatnego i powszechnie dostępnego kształcenia na danym poziomie. Placówki muszą spełniać także funkcje wychowawcze i opiekuńcze. Przed szkołą stoi również szereg konkretnych zadań praktycznych, mających umożliwić (lub ułatwić) uczniom efektywną naukę. Zobacz, czego dokładnie rodzice mogą domagać się od dyrektora szkoły, w której uczy się ich dziecko.
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Dzieci mają prawo do szafek na podręczniki
Rodzice mogą się także domagać od szkoły, aby zakupiła pudełka czy szafki na pomoce dydaktyczne. To placówka musi bowiem zapewnić uczniowi możliwość pozostawienia podręczników w szkole. Szkoły zobowiązane są więc do zakupu i zamontowania szafek. Szkoła musi również zadbać o to, aby w placówce znalazło się miejsce na ich przechowywanie.
Jednak rodzice nie mogą już żądać, aby szkoła finansowała dzieciom zajęcia nadprogramowe, takie jak nauka trzeciego języka obcego czy zajęcia karate.
ShutterStock
2
W szkole powinna być stołówka szkolna
Opłaty szkoła może pobierać także za wyżywienie i napoje wydawane w stołówkach szkolnych.
Rodzice mogą więc skutecznie domagać się, aby dziecko miało wydawany w szkole posiłek, ale za niewielką opłatą. Zamiast stołówki w szkole mogą być także zamawiane usługi gastronomiczne, czyli tzw. catering. Zasadą jest jednak, że uczniowie pokrywają tylko koszty składników posiłku, a wydatki związane np. z zatrudnieniem w stołówce pracowników pokrywa szkoła.
ShutterStock
3
Dostęp do ciepłej wody
Warto też wspomnieć, że szkoła powinna zadbać o dostęp do bezpiecznych i higienicznych warunków nauki z godnie z wymogami zasad BHP i ochrony przeciwpożarowej, w tym zagwarantować dostęp do bieżącej ciepłej wody dla uczniów oraz mydło i papierowe ręczniki.
Od września 2011 r. wszystkie placówki powinny już zapewniać uczniom dostęp do ciepłej wody. Jeśli w szkole jej nie ma, rodzic może powiadomić sanepid. Za niedostosowanie się do tego wymogu placówka może zostać nawet zamknięta.
ShutterStock
4
Liczebność klas nie jest dowolna
Rodzic może zaprotestować także, jeżeli uważa, że klasa jest zbyt liczna.
Zgodnie z rozwiązaniami, obowiązującymi od września tego roku, klasy nie mogą liczyć więcej uczniów niż 25 na oddział. Jeśli np. do szkoły zostanie zapisanych 105 maluchów, to gmina musi utworzyć pięć klas.
Jeśli okaże się, że są one zbyt liczne, rodzice mają prawo domagać się zmian, a nawet mogą powiadomić kuratorium.
ShutterStock
5
Dziecko z obwodu musi zostać przyjęte do szkoły
Samorządowe szkoły podstawowe i gimnazja nie mogą też odmówić przyjęcia do placówki dzieci zamieszkałych w obwodzie danej placówki edukacyjnej. Do klasy pierwszej szkoły podstawowej ogólnodostępnej, prowadzonej przez gminę, przyjmuje się bowiem przede wszystkim dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły podstawowej - i analogicznie sytuacja wygląda w przypadku klasy pierwszej gimnazjum ogólnodostępnego.
Dzieci zamieszkałe poza obwodem danej szkoły mogą zostać do niej przyjęte (na wniosek rodziców), ale tylko w przypadku, gdy szkoła taka dysponuje wolnymi miejscami.
ShutterStock
6
Dziecko wraca z zagranicy - musi zostać przyjęte do szkoły
Rodzice mogą domagać się - a szkoła nie ma prawa odmówić - przyjęcia ich dziecka do danej szkoły, jeżeli rodzina przeprowadziła się z innego regionu Polski lub wróciła z zagranicy, nawet jeżeli wiąże się to z utworzeniem dodatkowych miejsc nauki w szkole.
Dyrektor nie musi przy tym przeprowadzać egzaminu klasyfikacyjnego potwierdzającego znajomość polskiego czy pozwalającego ocenić wiedzę dziecka (nawet jeśli materiał omawiany w zagranicznej szkole odbiegał od programu obowiązującego w Polsce). Poziom wiedzy takiego ucznia będzie oceniany na bieżąco.
ShutterStock
7
Dojazd do szkoły
Rodzice mają także prawo żądać dowozu dziecka do szkoły, jeżeli placówka znajduje się z znacznej odległości od jego miejsca zamieszkania.
Jeżeli droga dziecka z domu do przypisanej mu szkoły przekracza ustawowe odległości (3 km w przypadku uczniów klas 0 – IV oraz 4 km - w przypadku uczniów klas V – VI), obowiązkiem szkoły jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu lub zwrot kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej.
Ponadto szkoła musi zapewnić uczniom niepełnosprawnym bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, gimnazjum lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży (w tym dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami) lub też zwrócić koszty przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowóz zapewniają rodzice.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję