statystyki

Szkoły muszą otworzyć świetlice 1 września

autor: Artur Radwan26.08.2015, 07:19; Aktualizacja: 26.08.2015, 08:15
dzieci w szkole

Szkoły muszą otworzyć świetlice 1 wrześniaźródło: ShutterStock

Dyrektorzy szkoły muszą zapewnić uczniom opiekę od dnia rozpoczęcia roku szkolnego do dnia jego zakończenia. Na jednego nauczyciela nie może przypadać więcej niż 25 dzieci.

W szkołach zaczęły się już przygotowania do nowego roku szkolnego. Jedną z ważniejszych kwestii omawianych przez zbierające się w tym tygodniu rady pedagogiczne są dodatkowe dni wolne w trakcie roku szkolnego. Te na wniosek nauczycieli mają prawo wyznaczyć dyrektorzy placówki. Uprawnienie takie daje im rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. nr 46, poz. 432, ze zm.). Przy czym akt ten określa maksymalną liczbę dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla każdego typu placówek. I tak dla szkół podstawowych, zasadniczych zawodowych, policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego i ustawicznego jest to 6 dni, dla gimnazjów – do 8 dni, a dla liceów ogólnokształcących, profilowanych i uzupełniających, a także techników i techników uzupełniających – 10 dni.

Jak wynika z informacji zebranych przez DGP, większość pedagogów opowiada się, by w tym roku szkoły nie pracowały 12 i 13 listopada 2015 r., 2 i 27 maja 2016 r. oraz 22 i 23 czerwca 2016 r. Tymczasem samorządy, które są dla placówek oświatowych organami założycielskimi, zwracają uwagę, że w dniach wolnych od zajęć w szkołach powinna być zapewniona odpowiednia opieka na świetlicy. Podobne stanowisko reprezentuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Co więcej, podkreśla, że placówki oświatowe muszą zająć się dziećmi także w dniu rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego.

– Zapewnienie opieki świetlicowej to zadanie statutowe szkoły i wynika bezpośrednio z art. 67 ustawy o systemie oświaty. Musi być ona zapewniona na wniosek pracujących rodziców, ze względu na organizację dowozu do szkoły lub innych okoliczności – wyjaśnia DGP Joanna Dębek, rzecznik prasowy MEN.


Pozostało jeszcze 19% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane