statystyki

Szkoły muszą otworzyć świetlice 1 września

autor: Artur Radwan26.08.2015, 07:19; Aktualizacja: 26.08.2015, 08:15
dzieci w szkole

Szkoły muszą otworzyć świetlice 1 wrześniaźródło: ShutterStock

Dyrektorzy szkoły muszą zapewnić uczniom opiekę od dnia rozpoczęcia roku szkolnego do dnia jego zakończenia. Na jednego nauczyciela nie może przypadać więcej niż 25 dzieci.

W szkołach zaczęły się już przygotowania do nowego roku szkolnego. Jedną z ważniejszych kwestii omawianych przez zbierające się w tym tygodniu rady pedagogiczne są dodatkowe dni wolne w trakcie roku szkolnego. Te na wniosek nauczycieli mają prawo wyznaczyć dyrektorzy placówki. Uprawnienie takie daje im rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. nr 46, poz. 432, ze zm.). Przy czym akt ten określa maksymalną liczbę dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla każdego typu placówek. I tak dla szkół podstawowych, zasadniczych zawodowych, policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego i ustawicznego jest to 6 dni, dla gimnazjów – do 8 dni, a dla liceów ogólnokształcących, profilowanych i uzupełniających, a także techników i techników uzupełniających – 10 dni.

Jak wynika z informacji zebranych przez DGP, większość pedagogów opowiada się, by w tym roku szkoły nie pracowały 12 i 13 listopada 2015 r., 2 i 27 maja 2016 r. oraz 22 i 23 czerwca 2016 r. Tymczasem samorządy, które są dla placówek oświatowych organami założycielskimi, zwracają uwagę, że w dniach wolnych od zajęć w szkołach powinna być zapewniona odpowiednia opieka na świetlicy. Podobne stanowisko reprezentuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Co więcej, podkreśla, że placówki oświatowe muszą zająć się dziećmi także w dniu rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego.

– Zapewnienie opieki świetlicowej to zadanie statutowe szkoły i wynika bezpośrednio z art. 67 ustawy o systemie oświaty. Musi być ona zapewniona na wniosek pracujących rodziców, ze względu na organizację dowozu do szkoły lub innych okoliczności – wyjaśnia DGP Joanna Dębek, rzecznik prasowy MEN.


Pozostało 19% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Beata(2020-08-29 06:27) Zgłoś naruszenie 00

    W Nowym Dworze Gdańskim nie muszą! Dyrekcja nie jest przychylna dla dzieci 1-3 rodziców pracujących!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane