statystyki

Żłobki uruchomione z programu Maluch+ muszą działać przez pięć lat

autor: Michalina Topolewska30.11.2016, 07:37; Aktualizacja: 30.11.2016, 08:54
Regulamin konkursu Maluch+ na 2017 r. został już ogłoszony przez resort rodziny.

Regulamin konkursu Maluch+ na 2017 r. został już ogłoszony przez resort rodziny.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydłużyło minimalny okres trwałości żłobków i klubów dziecięcych, na które zostanie przyznana budżetowa dotacja. Będzie on dotyczył zarówno placówek samorządowych, jak i prywatnych.

Tak wynika z regulaminu konkursu Maluch+ na 2017 r., który został już ogłoszony przez resort rodziny. W jego ramach gminy, osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające takiej osobowości mogą ubiegać się o dofinansowanie na zakładanie oraz pokrycie kosztów utrzymania działających żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.

W porównaniu do poprzednich edycji programu – poza tym, że o środki na utworzenie placówki mogą starać się prywatne podmioty – wprowadzone zostały dodatkowe modyfikację dotyczące zasad korzystania z budżetowego wsparcia.

Jedna z modyfikacji jest związana z okresem trwałości. Tak jak do tej pory, zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki w następnych latach będzie jednym z warunków uzyskania dotacji. O ile jednak w ubiegłorocznej edycji konkursu w przypadku uruchamiania nowych placówek lub zatrudniania dziennych opiekunów wyznaczony był dwuletni okres, w którym powinny one działać, to w obecnie rozpoczętej wynosi on pięć lat od daty zakończenia zadania objętego dofinansowaniem (będzie liczony od 1 stycznia 2018 r.). Resort doprecyzował, że zapewnienie funkcjonowania placówek oznacza, że przynajmniej 75 proc. dotowanych miejsc powinno być obsadzonych przez wspomniany okres. W przypadku gdy w kolejnych latach wskaźnik ten nie będzie utrzymywany na wyznaczonym poziomie, beneficjent dofinansowania będzie musiał zwrócić wykorzystane pieniądze w wysokości proporcjonalnej do liczby wolnych miejsc, brakujących do jego osiągnięcia.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane