Zmiany w Karcie nauczyciela: Ściągawka na początek roku szkolnego

autor: Leszek Jaworski01.09.2016, 08:46; Aktualizacja: 01.09.2016, 08:51
nauczyciel, szkoła

Od dziś nauczyciele nie muszą już realizować dodatkowych zajęć dla uczniów w ramach sztywno ustalonego tygodniowego wymiaru, czyli godzin karcianych.źródło: ShutterStock

Od dziś nauczyciele nie muszą już realizować dodatkowych zajęć dla uczniów w ramach sztywno ustalonego tygodniowego wymiaru, czyli godzin karcianych. To jedna z ważniejszych – a z pewnością najbardziej kontrowersyjnych – zmian, które przynosi ustawa z 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 668, dalej: nowelizacja). Również od dziś zaczynają obowiązywać przepisy o centralnym rejestrze orzeczeń dyscyplinarnych. To jednak nie wszystko. Część przepisów nowelizacji weszła w życie 31 maja, a pozostałe staną się obowiązującym prawem od nowego roku. Wszystkie te zmiany przypominamy w formie krótkiej ściągawki dla nauczycieli. Warto je poznać na progu nowego roku szkolnego.

1 WRZESIEŃ 2016 CZWARTEK

LIKWIDACJA OBOWIĄZKU PROWADZENIA GODZIN KARCIANYCH

Godzinami karcianymi nazywane były te, które zgodnie z obowiązującym jeszcze do wczoraj brzmieniem ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm., dalej: KN) dyrektor szkoły określał w ramowym planie nauczania jako przeznaczone na zajęcia uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów. Dotychczas w ramach zajęć i czynności statutowych nauczyciel musiał bowiem realizować takie zajęcia w wymiarze jednej lub dwóch godzin w zależności od typu placówki.

Polecany produkt: Karta Nauczyciela>>>

Od dzisiaj z przepisów wykreślony zostaje ich obowiązkowy wymiar i nauczyciele będą prowadzić te zajęcia zgodnie z ustaleniami podjętymi przez dyrektora. Ma on bowiem prawo przydzielić nauczycielowi dodatkową liczbę godzin na zajęcia realizujące potrzeby i zainteresowania uczniów ponad pensum, ale nie jest to ograniczone dotychczasowymi normami, a 40-godzinnym tygodniem pracy nauczyciela (przy pełnym etacie). Tak jak dotychczas realizacja tych dodatkowych zajęć z uczniami będzie się odbywała w ramach podstawowego wynagrodzenia. Dyrektor szkoły może jednak zachęcać nauczycieli do ich prowadzenia za pomocą dodatków motywacyjnych.

W związku z likwidacją obowiązku prowadzenia godzin karcianych w dotychczasowej formule nie trzeba rejestrować ich wymiaru.

Uwaga!

Możliwe zagrożenia:

1) usunięcie z Karty nauczyciela norm dotyczących liczby realizowanych przez nauczyciela zajęć w ramach zadań statutowych może prowadzić do nierównomiernego rozłożenia obowiązków wśród nauczycieli, a w konsekwencji do przekraczania tygodniowej normy czasu pracy,


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • rgraggtfaw(2016-09-03 11:24) Zgłoś naruszenie 60

    Niestety, gdyby nauczyciel miał pracować w szkole i na szkolnym sprzęcie przez 8h dziennie, to gminy pozamykałyby wszystkie placówki. Gdyby nie nauczycielskie materiały od ołówka po komputer i drukarkę, polska szkoła nie miałaby możliwości bytu.

    Odpowiedz
  • Jaś(2016-09-02 16:32) Zgłoś naruszenie 60

    Ewidencja dotyczy tylko godzin przy tablicy. Czas poświęcony przez nauczyciela na wszystkie inne czynności (przygotowanie do lekcji, sprawdzanie prac, przygotowanie i prowadzenie imprez, konkurów, szkolenia, reprezentowanie szkoły w różnym czasie i miejscach, prowadzenie i opisywanie ewaluacji itd.) nie jest nigdzie odnotowany. Jeżeli kogoś dyrektor nie lubi, to 40-godzinny tydzień pracy może nie mieć końca. Przyboczni dyrektora też w pracy, ale już za pieniądze. Ale tak jest od lat, to nie nowość.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane