statystyki

Zmiany w Karcie nauczyciela: Ściągawka na początek roku szkolnego

autor: Leszek Jaworski01.09.2016, 08:46; Aktualizacja: 01.09.2016, 08:51
nauczyciel, szkoła

Od dziś nauczyciele nie muszą już realizować dodatkowych zajęć dla uczniów w ramach sztywno ustalonego tygodniowego wymiaru, czyli godzin karcianych.źródło: ShutterStock

Od dziś nauczyciele nie muszą już realizować dodatkowych zajęć dla uczniów w ramach sztywno ustalonego tygodniowego wymiaru, czyli godzin karcianych. To jedna z ważniejszych – a z pewnością najbardziej kontrowersyjnych – zmian, które przynosi ustawa z 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 668, dalej: nowelizacja). Również od dziś zaczynają obowiązywać przepisy o centralnym rejestrze orzeczeń dyscyplinarnych. To jednak nie wszystko. Część przepisów nowelizacji weszła w życie 31 maja, a pozostałe staną się obowiązującym prawem od nowego roku. Wszystkie te zmiany przypominamy w formie krótkiej ściągawki dla nauczycieli. Warto je poznać na progu nowego roku szkolnego.

1 WRZESIEŃ 2016 CZWARTEK

LIKWIDACJA OBOWIĄZKU PROWADZENIA GODZIN KARCIANYCH

Godzinami karcianymi nazywane były te, które zgodnie z obowiązującym jeszcze do wczoraj brzmieniem ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm., dalej: KN) dyrektor szkoły określał w ramowym planie nauczania jako przeznaczone na zajęcia uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów. Dotychczas w ramach zajęć i czynności statutowych nauczyciel musiał bowiem realizować takie zajęcia w wymiarze jednej lub dwóch godzin w zależności od typu placówki.

Polecany produkt: Karta Nauczyciela>>>

Od dzisiaj z przepisów wykreślony zostaje ich obowiązkowy wymiar i nauczyciele będą prowadzić te zajęcia zgodnie z ustaleniami podjętymi przez dyrektora. Ma on bowiem prawo przydzielić nauczycielowi dodatkową liczbę godzin na zajęcia realizujące potrzeby i zainteresowania uczniów ponad pensum, ale nie jest to ograniczone dotychczasowymi normami, a 40-godzinnym tygodniem pracy nauczyciela (przy pełnym etacie). Tak jak dotychczas realizacja tych dodatkowych zajęć z uczniami będzie się odbywała w ramach podstawowego wynagrodzenia. Dyrektor szkoły może jednak zachęcać nauczycieli do ich prowadzenia za pomocą dodatków motywacyjnych.

W związku z likwidacją obowiązku prowadzenia godzin karcianych w dotychczasowej formule nie trzeba rejestrować ich wymiaru.

Uwaga!

Możliwe zagrożenia:

1) usunięcie z Karty nauczyciela norm dotyczących liczby realizowanych przez nauczyciela zajęć w ramach zadań statutowych może prowadzić do nierównomiernego rozłożenia obowiązków wśród nauczycieli, a w konsekwencji do przekraczania tygodniowej normy czasu pracy,


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Jaś(2016-09-02 16:32) Zgłoś naruszenie 60

    Ewidencja dotyczy tylko godzin przy tablicy. Czas poświęcony przez nauczyciela na wszystkie inne czynności (przygotowanie do lekcji, sprawdzanie prac, przygotowanie i prowadzenie imprez, konkurów, szkolenia, reprezentowanie szkoły w różnym czasie i miejscach, prowadzenie i opisywanie ewaluacji itd.) nie jest nigdzie odnotowany. Jeżeli kogoś dyrektor nie lubi, to 40-godzinny tydzień pracy może nie mieć końca. Przyboczni dyrektora też w pracy, ale już za pieniądze. Ale tak jest od lat, to nie nowość.

    Odpowiedz
  • rgraggtfaw(2016-09-03 11:24) Zgłoś naruszenie 60

    Niestety, gdyby nauczyciel miał pracować w szkole i na szkolnym sprzęcie przez 8h dziennie, to gminy pozamykałyby wszystkie placówki. Gdyby nie nauczycielskie materiały od ołówka po komputer i drukarkę, polska szkoła nie miałaby możliwości bytu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane