Jak informowaliśmy dwa tygodnie temu, MEN nie planuje likwidacji godzin czarnkowych. Obecnie w Ministerstwie Edukacji Narodowej nie są prowadzone prace zmierzające do uchylenia "godzin czarnkowych" - taką informację otrzymaliśmy z biura prasowego MEN.
Likwidacja godzin dostępności nauczyciela to jeden z elementów, nad którymi pracuje zespół ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, a także jest przedmiot petycji zainicjowanej przez dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 49 w Gdańsku, Marty Badowskiej. Nauczyciele podkreślają, że nie widzą żadnych pozytywnych skutków tej regulacji, a wyłącznie coraz większe zniechęcenie nauczycielek i nauczycieli.
Katarzyna Lubnauer mija się z prawdą po raz pierwszy…
Już w styczniu wiceministra edukacji w jednym z wywiadów mówiła o innym niż wynika to z przepisów wykorzystaniu "godzin czarnkowych".
– Musi się znaleźć miejsce na pomoc dla uczniów. Uważamy, że jednym z rozwiązań jest to, żeby inaczej wykorzystać, niż to było proponowane, tzw. godzinę czarnkową – powiedziała wiceminister Katarzyna Lubnauer. (…) – Godziny czarnkowe trzeba wykorzystać w innym celu np. żeby w tych godzinach dziecko mogło uzyskać pomoc czy to przy tym przysłowiowym odrabianiu lekcji, czy w postaci kółka, czy zajęć sportowych, czy zajęć plastycznych – powiedziała wiceminister.
…i po raz drugi
- Może to być czas, w którym uczniowie, na przykład po chorobie, mogą uzupełnić zaległe sprawdziany lub kartkówki. To także okazja, aby uczniowie, którzy nie zrozumieli pewnych zagadnień, mogli skonsultować się z nauczycielem i nadrobić brakujące treści. Taki czas w szkole jest niezwykle potrzebny - powiedziała Katarzyna Lubnauer podczas konferencji prasowej.
Związek Nauczycielstwa Polskiego w obu przypadkach zareagował w komunikatach, w których przypomniał, że zgodnie z prawem nie ma możliwości, by w ramach tzw. godziny czarnkowej prowadzone były lekcje czy zajęcia, ponieważ w trakcie godziny dostępności nauczyciel prowadzi – odpowiednio do potrzeb – konsultacje dla uczniów, wychowanków lub ich rodziców.
ZNP o "godzinach czarnkowych"
- Nieustannie edukujemy panią wiceminister Katarzynę Lubnauer - mówi rzeczniczka prasowa ZNP, Magdalena Kaszulanis. - Konsultacje to są spotkania mające na celu zasięgnięcie opinii, rady lub wyjaśnień. Nie mogą służyć do prowadzenia lekcji - podkreśla.
Jak przypomina ZNP w swoim komunikacie, nie ma możliwości, by w ramach tzw. godziny czarnkowej prowadzone były lekcje czy zajęcia, ponieważ w trakcie godziny dostępności nauczyciel prowadzi – odpowiednio do potrzeb – konsultacje dla uczniów, wychowanków lub ich rodziców.