Od 1 września 2024 roku nauczyciele, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, ale mają odpowiedni staż pracy, mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Wprowadzenie tej możliwości skomplikowało jednak korzystanie przez nich z urlopu dla poratowania zdrowia. MEN zapowiada zmianę przepisów.

Urlop dla poratowania zdrowia

Jednym z uprawnień nauczycieli jest możliwość skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Jest on udzielany maksymalnie na rok. Uzyskać go mogą nauczyciele, którzy są zatrudnieni na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć. Przysługuje po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.

Ograniczone prawo do urlopu dla poratowania zdrowia mają nauczyciele, którym do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok. Nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

Nauczyciele mogą szybciej przejść na emeryturę

Od 1 września 2024 roku nauczyciele mogą skorzystać z nowej emerytury. Mogą z niej skorzystać osoby, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, ale spełniają kilka warunków. Przede wszystkim jest to kryterium wieku. Na nową emeryturę nauczycielską mogą przejść, począwszy od:

1 września 2024 r. - nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.;1 września 2025 r. - nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r., a przed 1 września 1969 r.;1 września 2026 r. - nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r. -

- jeśli mają okres składkowy, wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,

Warunki wymagane do nabycia uprawnień do nowej emerytury nauczycielskiej są takie same dla kobiet i mężczyzn.

Art. 73 KN a art. 88a KN

Nowa emerytura skomplikowała możliwość skorzystania przez nauczycieli z urlopu dla poratowania zdrowia, ponieważ rodzaj emerytury nie ma wpływu na jego korzystanie. Jeśli więc nauczyciel nabywa prawo do wcześniejszej emerytury, ale nie ma zamiaru z niej korzystać i chciałby pracować do uzyskania powszechnego wieku emerytalnego - nie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia.

Ważne

W praktyce, oznacza to, że nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 nie mogą już skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia.

Jak wynika z naszych informacji MEN pracuje nad zmianą tych przepisów. W grudniu ma zostać zorganizowane spotkanie całego zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, na którym zostaną przedstawione propozycje Ministerstwa w zakresie alternatywnego rozwiązania dotyczącego urlopu dla poratowania zdrowia w związku z wejściem w życie art. 88a Karty Nauczyciela.

- Trzeba podkreślić, że za tą zmianą stoi bardzo ważny interes społeczny - polska szkoła stoi emerytami. Obecna sytuacja skłania ich do odchodzenia ze szkół, choć mogliby w niej jeszcze pracować, gdyby poprawili swój stan zdrowia. Oczekujemy, że nauczyciele, którzy nie chcą korzystać z wcześniejszej emerytury, będą mogli korzystać z urlopu dla poratowania zdrowia - mówi dr Waldemar Jakubowski, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".