statystyki

Rekrutacja do żłobka bez oświadczenia o odpowiedzialności karnej

autor: Michalina Topolewska05.07.2016, 07:17; Aktualizacja: 05.07.2016, 08:31
Wojewoda unieważnił zapis, w którym rodzice wyrażali zgodę na przetwarzanie danych osobowych swoich i dzieci, podawanych w procesie naboru.

Wojewoda unieważnił zapis, w którym rodzice wyrażali zgodę na przetwarzanie danych osobowych swoich i dzieci, podawanych w procesie naboru.źródło: ShutterStock

Przepisy ustawy żłobkowej nie wymagają, aby rodzice uczestniczący w naborze do placówki dodatkowo potwierdzali, że nie podają fałszywych informacji. Dlatego zawarcie takiego warunku w uchwale radnych jest bezprawne.

Na taką nieprawidłowość wskazał wojewoda dolnośląski, który stwierdził nieważność niektórych zapisów uchwały rady miasta Oleśnica. Dotyczyła ona określenia szczegółowych zasad utworzenia i funkcjonowania miejskiego żłobka. Zastrzeżenia organu nadzoru były związane m.in. z regulaminem rekrutacji do tej placówki. W jej ramach rodzice zostali zobowiązani do składania wielu oświadczeń, w tym np. o zatrudnieniu, byciu samotnym opiekunem czy rozliczaniu podatku dochodowego na terenie gminy. W każdym z nich zawarta została dodatkowa klauzula, w której opiekunowie mieli oświadczać, że są świadomi odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, a podane przez nich dane są zgodne ze stanem faktycznym.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane