Szkoła branżowa I i II stopnia, obowiązkowe testy psychologiczne przed wyborem ścieżki kariery i Fundusz Rozwoju Edukacji Zawodowej – to nowe pomysły rządu na edukowanie fachowców.
– Naszym głównym celem jest stworzenie w Polsce kształcenia dualnego – mówi minister edukacji Anna Zalewska. Razem z wicepremierem Mateuszem Morawieckim zaprezentowała w piątek pomysły na reformę szkolnictwa zawodowego. To oznacza wiele zmian głównie dla samorządów powiatowych, które prowadzą szkoły zawodowe.
Od września 2017–2018 uczniowie mają iść do szkoły branżowej I stopnia. Po jej ukończeniu będą mieć kwalifikacje pozwalające podjąć pracę. Ale będą mogli też wybrać kontynuowanie nauki w szkole branżowej II stopnia. Ta z kolei zakończy się zawodową maturą. Egzamin ten – według pomysłu MEN – powinien obejmować język polski, obcy i matematykę. Po szkole branżowej uczniowie mogą rozpocząć pracę albo podjąć dalszą edukację w wyższej szkole zawodowej kończącej się uzyskaniem licencjatu. Aby trafić na inne studia, trzeba będzie przejść przez liceum dla dorosłych oraz klasyczną maturę.