statystyki

Zawodowcy zawodzą już na starcie: Co trzeci uczeń nie zdaje egzaminów praktycznych

autor: Anna Wittenberg24.05.2016, 07:46; Aktualizacja: 24.05.2016, 08:33
Co trzeci uczeń przystępujący do egzaminów praktycznych nie zdaje ich. I nie otrzymuje świadectwa.

Co trzeci uczeń przystępujący do egzaminów praktycznych nie zdaje ich. I nie otrzymuje świadectwa.źródło: ShutterStock

W 2015 r. już 55,5 proc. gimnazjalistów zdecydowało się na szkoły zawodowe. Od kilku lat MEN konsekwentnie promuje taką ścieżkę kształcenia. Nowe władze resortu zapowiadają, że będą kontynuować tę politykę. Tymczasem, jak pokazują wyniki egzaminacyjne, zachęcenie uczniów do szkół zawodowych to dopiero początek. Trzeba jeszcze sprawić, że zdobędą tam zawód. A z tym łatwo nie jest: 30 proc. przystępujących do egzaminów zawodowych nie otrzymało w ubiegłym roku świadectwa.

Jak wynika z analizy fundacji Warsaw Enterprise Institute, część uczniów w ogóle nie przystępuje do egzaminów, a 41 proc. deklaruje, że taki egzamin nie jest przydatny. Uczniowie twierdzą, że to farsa, bo szkoły nie mają technicznych możliwości, by je właściwie przeprowadzać. Potwierdzają to pedagodzy: według raportu Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji co siódmy nauczyciel szkoły zawodowej przyznaje, że jego placówka nie dysponuje odpowiednim wyposażeniem specjalistycznym.

Brakuje też zwykłych urządzeń wspierających dydaktykę. W dodatku arkusze teoretyczne są wcześniej dostępne w internecie, bo egzamin jest ten sam dla wszystkich w Polsce, ale szkoły przeprowadzają go w różnym czasie. Ci, którzy piszą pierwsi, po prostu je udostępniają. Podczas audytu rządów PO minister edukacji Anna Zalewska uznała ten problem za jeden z najpoważniejszych w edukacji. Dodała też, że sesja egzaminacyjna dezorganizuje pracę szkoły, bo jeśli kształci ona w różnych zawodach, egzaminy mogą w niej trwać nawet kilka tygodni.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane