Gimnazja broniły się swoimi wynikami, a w nowym modelu nie ma pewności, że uczniowie będą się uczyć przez całą szkołę powszechną w jednym budynku - zauważa prezes ZNP Sławomir Broniarz komentując zapowiedzi minister edukacji dotyczące nowej struktury szkół.

W poniedziałek w Toruniu szefowa MEN Anna Zalewska zapowiedziała, że w miejsce obecnej struktury szkół wprowadzone zostaną: 8-letnia szkoła powszechna, w której edukacja wczesnoszkolna będzie w klasach I-IV oraz powrót do 4-letniego liceum ogólnokształcącego i 5-letniego technikum. Pierwsi uczniowie mają pójść do I i VII klas szkół powszechnych 1 września 2017 r.

"Wyświechtane powiedzenie mówi, że +owocach ich poznacie+, ale obawiam się, że owoce mogą być gorzkie. Po pierwsze to jest wizja polityka, a realizacja tej wizji będzie polegała tylko i wyłącznie od zapobiegliwości nauczycieli i samorządów, a konsekwencje wszelkich błędów politycznych, wszelkich błędów organizacyjnych poniesie uczeń i nauczyciel. Tutaj kierując się ogromnym doświadczeniem w tej dziedzinie mamy wątpliwości, czy tak ogromna zmiana uda się w tak krótkim odcinku czasowym. Wołałbym, a to jest marzeniem od wielu lat, żebyśmy coś dobrze przygotowali, diagnozując sytuację podsumowali to i zrealizowali" - powiedział PAP prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

"Moim zdaniem tak jak nie dokonano rzeczowej oceny reformy ministra Mirosława Handke wprowadzającego gimnazja, to także pani minister Zalewska kierując się tego rodzaju politycznym ADHD rzuciła się na głęboka wodę, nie mając ani argumentów, ani należytego przygotowania" - dodał.

Zauważył, że w Polsce każdy minister przychodzi do resortu z własną wizją, własną koncepcją, a to raczej nie służy polskiemu modelowi edukacyjnemu. Tymczasem - jak mówił - czy obecna zapowiedziana zmiana jest dobra, będzie można ocenić nie w 2017, 2018 r., ale dopiero po 12 latach, gdy ze szkół wyjdą pierwsi absolwenci, którzy przeszli cały cykl nauczania w nowym systemie.

Broniarz wyraził oburzenie stwierdzeniem Zalewskiej, że zastała edukację zniszczoną, zrujnowaną i zdegradowaną. "To jest fałszywe, kłamliwe i nieprawdziwe w przekazie i ocenie (...) Pani minister jak każdy obywatel kraju ma prawo do wyrażania opinii, ale wołałbym żeby ta ocena była poparta wiedzą, a nie tylko o wyłącznie takim politycznym chciejstwem" - powiedział.

Zaznaczył, że jego zdaniem gimnazja broniły się wynikami, jakie polscy 15-latkowie osiągali w Międzynarodowym Badaniu Umiejętności Uczniów PISA. "Dziś pani minister te badania zdyskredytowała" - mówił. Zauważył też, że gimnazja w inny sposób funkcjonowały, niż proponuje minister edukacji. "Młodzież, która do nich trafia jest rzeczywiście wyrwana z domowego ogniska, ale w nowym modelu szkoły podstawowej nie ma pewności, ze uczniowie klas V-VIII szkół powszechnych będą się uczyć w tym samym budynku co klas I-IV" - dodał.

W jego ocenie, nieprawdą jest stwierdzenie szefowej MEN, że szkoły powszechne wchłoną nauczycieli gimnazjalnych, bo tak pracuje kilkanaście tysięcy osób w niepełnym wymiarze czasu pracy.