Lekcje skrócone z 45 do 30 minut? Taką opcję przewidują już przepisy prawne, choć jest to możliwe w wyjątkowych przypadkach. Rząd planuje wprowadzenie nowych przepisów dotyczących pracy i nauki, które pozwolą skrócić naukę w określonych sytuacjach. Jakie zmiany mogą wejść w życie już w nowym roku szkolnym 2024/2025?
- Lekcje skrócone lub wydłużone. Co mówią przepisy?
- Kto decyduje o skróceniu lekcji?
- Skrócone lekcje. Nowe przepisy dla szkół w roku szkolnym 2024/2025
- Krótsze lekcje z powodu upałów [ZASADY]
- Skrócone lekcje po nowemu. Spotkanie w ministerstwie
Lekcje skrócone lub wydłużone. Co mówią przepisy?
Każdy uczeń i rodzić wie, że standardowa lekcja trwa 45 minut. Zasadę tę reguluje § 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 28.02.2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2019 r. poz. 502). Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.
Lekcje mogą być bowiem skracane lub wydłużane, o ile zaistnieją uzasadnione okoliczności. Gwarantuje to § 10 ust. 2 r.o.s.s., który stanowi, że lekcja może odbywać się w czasie "nie krótszym niż 30 i nie dłuższym niż 60 minut, zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć".
Kto decyduje o skróceniu lekcji?
Decyzję o doraźnym skróceniu lekcji podejmuje zawsze dyrektor i jest to jego indywidualna decyzja, za którą bierze on pełną odpowiedzialność. Przepisy prawa oświatowego nie zawierają przepisów normujących sprawy okolicznościowego skracania lekcji. Skrócenie lekcji do 45 minut może nastąpić na podstawie zarządzenia dyrektora, jeżeli taką opcję przewidują zapisy statutu szkoły.
Skrócone lekcje. Nowe przepisy dla szkół w roku szkolnym 2024/2025
Z powodu rosnących temperatur w Polsce, które z roku na rok stają się coraz wyższe, Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej planują wprowadzenie nowych przepisów dotyczących pracy i nauki w upały.
Od września 2024 roku, w roku szkolnym 2024/25, mogą zostać wprowadzone skrócone lekcje. Zmiany te mają na celu ochronę zdrowia uczniów i nauczycieli w trakcie ekstremalnych upałów. Planuje się, że:
- Lekcje będą mogły być skracane w przypadku wysokich temperatur.
- Zajęcia mogą być całkowicie zawieszane, jeśli temperatura w pomieszczeniach przekroczy pewien poziom.
- Nowe przepisy mają być dostosowane do warunków szkolnych na wzór innych krajów UE.
Krótsze lekcje z powodu upałów [ZASADY]
Wysokie temperatury mogą znacząco wpływać na wydajność zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Zgodnie z planowanymi zmianami, w sytuacjach ekstremalnych, kiedy temperatura w pomieszczeniach szkolnych przekroczy 30 stopni Celsjusza, dyrektorzy szkół będą mogli podejmować decyzje o skracaniu lekcji lub nawet zamykaniu placówek.
Obecne przepisy umożliwiają dyrektorom takie działania jedynie w przypadku, gdy temperatura spadnie poniżej 18 stopni Celsjusza. Zmiany mają na celu uzupełnienie tych luk prawnych, by lepiej chronić zdrowie i życie uczniów oraz pracowników szkół.
Skrócone lekcje po nowemu. Spotkanie w ministerstwie
Ekstremalne upały mogą prowadzić do przegrzania organizmu, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet być tragiczne w skutkach. 10 lipca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie z udziałem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego, dyrektora Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Wiktora M. Zawieska oraz dyrektora generalnego MRPiPS Liwiusza Laski.
Na spotkaniu omówiono potrzebę wprowadzenia regulacji dotyczących pracy w wysokich temperaturach, w tym w szkołach. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zleciła przygotowanie przepisów mających na celu ochronę pracowników i uczniów przed skutkami upałów.
Organizacja roku szkolnego 2024/2025
O ile nowe reguły dotyczące skróconych lekcji na razie są w fazie uzgadniania i nie mamy pewności, jak ostatecznie będą wyglądały, o tyle wiemy już na pewno, jak będzie wyglądał kalendarz na rok szkolny 2024/2025. Nowy kalendarz szkolny został opublikowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zgodnie z nim, nauka rozpocznie się 2 września 2024 roku i zakończy 27 czerwca 2025 r.
Ważne daty do zapamiętania obejmują:
- Ferie zimowe od 20 stycznia do 2 lutego 2025 roku (kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie).
- Ferie zimowe od 27 stycznia do 9 lutego 2025 roku (podlaskie, warmińsko-mazurskie).
- Ferie zimowe od 3 lutego do 16 lutego 2025 roku (dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie).
- Ferie zimowe od 17 lutego do 2 marca 2025 roku (lubelskie).
- Rok szkolny zakończy się 27 czerwca 2025 roku, a wakacje potrwają do 31 sierpnia 2025 roku.