statystyki

Dziekan UJ: Będziemy walczyć o utrzymanie wysokiej pozycji

autor: Urszula Mirowska-Łoskot23.06.2016, 08:23; Aktualizacja: 23.06.2016, 11:52
student, licealista

Zależy nam na wsparciu finansowym absolwentów różnych przedsięwzięć podejmowanych przez studentów - zapewnia rozmówcaźródło: ShutterStock

Chciałbym, aby nasz dyplom był przepustką do kariery zawodowej już nie tylko w Polsce, lecz także w Europie – mówi Jerzy Pisuliński, dziekan najlepszego wydziału prawa wśród uczelni publicznych.

Od 1 września obejmie pan funkcję dziekana Wydziału Prawa i Administracji UJ. Czy planuje pan zmianę podejścia do kształcenia prawników?

W nowym gronie dziekańskim chcemy przyjrzeć się ofercie programowej naszego wydziału. Na WPiA UJ nie ma programu dla poszczególnych lat, każdy student ma w istocie indywidualny plan studiów. Tego nie chcemy zmieniać. Należy się zastanowić nad liczbą oferowanych przedmiotów i nad tym, czy studenci, którzy chcą się specjalizować w określonej dziedzinie prawa (np. karnym lub cywilnym), mają zapewnioną dostateczną liczbę wykładów specjalizacyjnych, w szczególności poświęconych nowym zjawiskom, np. wynikającym ze zmian technologicznych. Nadal będziemy także wspierali prowadzenie zajęć w językach obcych, przede wszystkim angielskim, który zna większość naszych studentów.

Absolwenci studiów nie powinni mieć jedynie wiedzy teoretycznej, lecz umieć ją także stosować w praktyce. Jednym z celów powinno być więc dopasowanie oferty dydaktycznej do zmieniających się potrzeb, a zarazem jeszcze lepsze połączenie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych (np. mediacyjnych). Będziemy także podejmowali działania w celu zwiększenia oferty skierowanej do praktyków: studiów podyplomowych i kursów dokształcających, a także konferencji poświęconych aktualnym problemom prawnym.

Wydział się zmieni?

Chcemy wyjść z ofertą skierowaną do środowiska prawniczego całej południowej Polski. W dużej części są to nasi absolwenci. Współpraca z nimi może przynieść obopólne korzyści. Wydział mógłby zapewnić im kontakt z wybitnymi prawnikami, zdobywanie i pogłębianie wiedzy na temat nowych problemów w prawie. W tym celu zamierzamy od przyszłego roku akademickiego uruchomić cykliczne wykłady otwarte i dostępne przez internet w ramach e-learningu. Z drugiej strony można by włączyć absolwentów w prowadzenie różnych zajęć dla studentów (jak to już czynimy w ramach studenckiej poradni prawnej czy niektórych warsztatów przygotowujących studentów do udziału w konkursach). Liczymy także na ich wsparcie w przygotowaniu lepiej dostosowanej do nowych wyzwań oferty dydaktycznej. Nie ukrywam, że zależy nam również na wsparciu finansowym absolwentów różnych przedsięwzięć podejmowanych przez studentów (konferencji naukowych, udziałów w krajowych i międzynarodowych konkursach). Planujemy ponadto zmianę strony internetowej, która powinna być bardziej nowoczesna i multimedialna. Zamierzamy przygotować specjalne strony skierowane do zagranicznych studentów (w języku angielskim) oraz do absolwentów.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane