statystyki

Słomka o rankingu Perspektywy 2016: Szkolenie będzie mniej masowe, a bardziej elitarne [WYWIAD]

autor: Anna Wittenberg08.06.2016, 07:57; Aktualizacja: 08.06.2016, 13:00
Fakt, że zmniejszy się liczba studentów, nie będzie dramatem, pod warunkiem że finansowanie uczelni zostanie utrzymane na dotychczasowym poziomie.

Fakt, że zmniejszy się liczba studentów, nie będzie dramatem, pod warunkiem że finansowanie uczelni zostanie utrzymane na dotychczasowym poziomie.źródło: ShutterStock

- Dzięki rankingowi młodzież ma dostęp do rzetelnej wiedzy o poziomie nauczania - mówi Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Fundacja Perspektywy publikuje nie tylko ranking najlepszych uczelni, lecz także rankingi najlepszych liceów. W ubiegłym tygodniu światło dzienne ujrzała najnowsza edycja zestawienia najlepszych szkół kształcących w przedmiotach ścisłych – STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics). Mnożenie zestawień jest potrzebne?

To bardzo cenna inicjatywa. Uczelnie wyższe, szczególnie techniczne, oczekują kandydatów dobrze przygotowanych z przedmiotów ścisłych: matematyki, fizyki, chemii. Tego typu rankingi wyzwalają w liceach i technikach wolę, by lepiej kształcić. To ważne także dla nas – trudniej będzie nam wykształcić dobrego absolwenta, jeśli nie będziemy mieć dobrego kandydata (a potem studenta), swobodnie poruszającego się po trudnej problematyce nauk ścisłych. Dzięki rankingowi młodzież ma dostęp do rzetelnej wiedzy o poziomie nauczania w szkole, do której się wybiera.

Akademicy narzekają na to, że kandydat nie przychodzi przygotowany na studia. Kiedyś było lepiej?

Nie sądzę. Różnica polega na tym, że w warunkach niżu demograficznego wybieramy podobną liczbę studentów. Odsetek uzdolnionych jest procentowo podobny. Zależy nam na tym, by ci najlepsi szli na studia, nie możemy sobie pozwolić na marnowanie ich potencjału.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane