Przerwa wielkanocna trwa w najlepsze. Uczniowie mają w tym roku wolne już od czwartku 28 marca. Kiedy powrót do nauki i kolejne dni wolne? Czy uczniowie mają wolne podczas matur i egzaminów ósmoklasisty? Ile zostało do końca roku szkolnego 2023/2024?

Powrót do szkoły dopiero w środę

Tegoroczna, wielkanocna przerwa świąteczna dla uczniów potrwa aż 6 dni – od 28 marca (czwartek) do 2 kwietnia (wtorek). Po Lanym Poniedziałku uczniowie odpoczną jeszcze 1 dzień, a do szkół wrócą dopiero w środę 3 kwietnia.

O ile dodatkowy dzień wolny po świętach to zapewne świetna wiadomość dla uczniów, o tyle rodzicom może ona mniej przypaść do gustu. Oznacza to bowiem konieczność zapewnienia opieki, zwłaszcza młodszym dzieciom, także 2 kwietnia.

Kiedy kolejne wolne w szkołach?

Po przerwie wielkanocnej najbliższe dni wolne od nauki szkolnej to długi weekend majowy. Uczniowie rozpoczną majówkę w środę 1 maja. W większości szkół wolnym od nauki będzie również 2 maja, czyli Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej (ustanowiony w 2004 roku). W piątek przypada z kolei Święto Konstytucji 3 Maja. 1 maja i 3 maja są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Wolne od obowiązku nauki szkolnej będzie również Święto Bożego Ciała, przypadające w czwartek 30 maja.

Wolne podczas egzaminu ósmoklasisty i matur 2024

W tym czasie większość szkół przewiduje wolne dla uczniów, którzy nie przystępują do egzaminów. W pierwszej połowie maja rozpocznie się maraton egzaminów maturalnych. Obowiązkowe matury pisemne 2024 przewidziane są w dniach:

  • 7 maja – język polski,
  • 8 maja – matematyka,
  • 9 maja – język obcy nowożytny.

Tegoroczne matury ustne odbywają się w dniach 11-16 maja oraz 20-25 maja, zgodnie z harmonogramem ustalanym przez komisje egzaminacyjne.

Egzamin ósmoklasisty 2024 rozpocznie się w połowie maja. Harmonogram trzydniowych egzaminów wygląda następująco:

  • 14 maja – język polski,
  • 15 maja – matematyka,
  • 16 maja – język obcy nowożytny.

Każdy z egzaminów rozpoczyna się o godz. 9:00.

Ile czasu zostało do wakacji?

Harmonogram roku szkolnego 2023/2024 przewiduje zakończenie zajęć szkolnych w dniu 21 czerwca 2024 (piątek). Klasy maturalne zakończą rok szkolny w dniu 26 kwietnia (piątek).