statystyki

Matura 2016: Zdający bez maskotek i kanapek

autor: Urszula Mirowska-Łoskot25.04.2016, 11:37; Aktualizacja: 25.04.2016, 11:44
Egzamin nie jest obowiązkowy, każdy absolwent szkoły ponadgimnazjalnej samodzielnie podejmuje decyzję o przystąpieniu do niego.

Egzamin nie jest obowiązkowy, każdy absolwent szkoły ponadgimnazjalnej samodzielnie podejmuje decyzję o przystąpieniu do niego.źródło: ShutterStock

W tym roku będę zdawała egzamin maturalny. Nauczyciele ostrzegali, żeby nie wnosić ze sobą na salę np. maskotek i jedzenia. Podawali przykłady sytuacji, kiedy uczniowie byli wypraszani, jeżeli nauczyciel zauważył, że zdający korzysta z materiałów, których przy sobie mieć nie powinien. Zastanawiam się, z czego można korzystać w trakcie zdawania matury, aby nie mieć takich nieprzyjemności – pyta pani Aneta.

Katalog przedmiotów, z których można korzystać w trakcie egzaminu maturalnego, określa Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE). Z jej komunikatu wynika po pierwsze, że zdający powinien mieć na egzaminie z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem, przeznaczone do zapisywania rozwiązań (warto zabrać także zapasowe). W zależności od przedmiotu może także korzystać z innych akcesoriów. Na biologii, chemii i fizyce wolno używać linijki oraz kalkulatora, ale tylko takiego, który wykonuje proste działania matematyczne jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie ewentualnie obliczanie procentów i pierwiastków kwadratowych z liczb (można go wnieść także na informatykę). Na matematyce poza linijką i kalkulatorem dopuszczalny jest również cyrkiel, a na geografii lupa, którą wolno się posługiwać także na egzaminie z historii. Natomiast na egzaminach językowych dozwolone jest korzystanie ze słownika – ale nie własnego – powinna go zapewnić szkoła. Na egzamin z wiedzy o społeczeństwie można z kolei przynieść kalkulator, a na sprawdzian z historii muzyki wnieść odtwarzacz płyt CD z kompletem zapasowych baterii i słuchawkami.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Maturzyści z dysfunkcjami mają prawo korzystać z materiałów pomocniczych. Osoby niesłyszące – ze słownika języka polskiego, wyrazów obcych i bliskoznacznych. Niewidomi mogą używać sprzętu i specjalistycznego oprogramowania, a słabowidzący przyborów optycznych, z których korzystają na co dzień. Cudzoziemcom natomiast wolno używać słownika dwujęzycznego w wersji papierowej lub elektronicznej – jednak z wyjątkiem egzaminu z języka polskiego, języków mniejszości i obcych nowożytnych. Osoby z chorobami przewlekłymi lub niesprawne czasowo mogą wnieść na salę zalecony przez lekarza sprzęt medyczny i leki konieczne ze względu na dolegliwości.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane