Na jakich zasadach przyznaje się nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne

autor: Urszula Mirowska-Łoskot22.03.2016, 11:31; Aktualizacja: 22.03.2016, 11:55
student, licealista

Często laureatami nagród ministra nauki zostają osoby, które specjalizują się w naukach ścisłych i technicznychźródło: ShutterStock

Do końca marca uczelnie, instytuty badawcze lub Polskiej Akademii Nauk mogą zgłaszać kandydatów do nagród za osiągnięcia naukowe albo naukowo-dydaktyczne. Od tego roku nie będą lepiej punktowane wnioski w sprawie profesorów np. nauk ścisłych.

Czy każdy może otrzymać nagrodę ministra

Pracuję w szkole wyższej i mam sukcesy zawodowe. Czy sam mogę zgłosić wniosek o nagrodę z wykazem moich osiągnięć do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego?

NIE

Wyróżnienia są przyznawane w dwóch kategoriach – za osiągnięcia naukowe oraz osiągnięcia w opiece naukowo-dydaktycznej. Do składania wniosków w tej sprawie są uprawnione jedynie wskazane jednostki, m.in. uczelnie, instytuty badawcze lub placówki Polskiej Akademii Nauk. W przypadku nagród za osiągnięcia naukowe taką możliwość mają również wydziały lub komisje Polskiej Akademii Umiejętności oraz stowarzyszenia naukowe i naukowo-techniczne. Nie dostaje ich jednak każdy kandydat, którego zgłosi odpowiednia placówka. Nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe przyznaje się za mające światowe znaczenie osiągnięcia uwzględnione w postępowaniu o nadanie tytułu naukowego profesora. Natomiast nagrodę za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej przyznaje się za aktywność w dziedzinie kształcenia kadr naukowych, związaną z pełnieniem funkcji promotora przełomowych prac doktorskich, a także za wkład w rozwój i poprawę jakości nauczania.

Podstawa prawna

Par. 2, par. 9 rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 15 stycznia 2013 r. w sprawie nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej (Dz.U. z 2013 r. poz. 101 ze zm.).

Czy nauki ścisłe są uprzywilejowane

Często laureatami nagród ministra nauki zostają osoby, które specjalizują się w naukach ścisłych i technicznych. Czy resort nauki, wyłaniając zwycięzców, jest zobowiązany do lepszej oceny wniosków, które dotyczą konkretnych obszarów?

NIE

A raczej już nie. Ostatnia nowelizacja rozporządzenia zniosła preferencje. Jeszcze w ubiegłym roku nagrody naukowe przyznawane były za mające światowe znaczenie osiągnięcia prowadzące do nadania tytułu profesora, uzyskane w szczególności w obszarach wiedzy obejmujących nauki ścisłe, techniczne, społeczne i humanistyczne. Ta preferencja budziła jednak sprzeciw części środowiska naukowego i akademickiego. Dlatego Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zrezygnowało z niej. Zatem od tego roku równe szanse będą miały osoby, które zajmują się również takimi obszarami jak nauki m.in. przyrodnicze lub rolnicze.

Podstawa prawna


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane