statystyki

Bezpłatna medycyna z większą liczbą studentów

autor: Urszula Mirowska-Łoskot15.03.2016, 16:00
Zapowiedź rządu chwalą uczelnie medyczne.

Zapowiedź rządu chwalą uczelnie medyczne.źródło: ShutterStock

Szkoły wyższe będą mogły zaoferować dodatkowe miejsca na kierunkach lekarskich. Lekarzy chcą też kształcić uczelnie niemedyczne oraz prywatne.

W roku akademickim 2016/2017 limit przyjęć na kierunek lekarski w stosunku do roku akademickiego 2015/2016 ma wzrosnąć o 20 proc. – informuje Ministerstwo Zdrowia. W efekcie podczas tegorocznej rekrutacji uczelnie na jednolite studia magisterskie prowadzone w formie stacjonarnej w języku polskim będą mogły przyjąć ok. 4300 osób.

Wykorzystać potencjał

– Szczegółowe dane dotyczące liczby miejsc na poszczególnych uczelniach będą dostępne na późniejszym etapie prac legislacyjnych nad rozporządzeniem, w którym minister zdrowia w porozumieniu z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego określa limity – wyjaśnia Milena Kruszewska, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

I dodaje, że corocznie na początkowym etapie prac nad projektem tego rozporządzenia minister zdrowia zwraca się do uczelni posiadających uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunku lekarskim lub lekarsko-dentystycznym o przedstawienie propozycji limitu przyjęć. Przy czym propozycje te są opracowywane na podstawie możliwości dydaktycznych uczelni, po analizie zarówno bazy kadrowej, jak możliwości finansowych danej placówki.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Adam(2016-03-15 18:57) Zgłoś naruszenie 40

    Dopóki nie zostanie zwiększona liczba miejsc rezydenckich, dopóty nawet podwojenie ilości studentów nic nie da. Każdy kto wyjdzie w próżnię i będzie miał do wyboru - specjalizacja "na wolontariacie" albo wyjazd z kraju - wybierze to drugie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane