statystyki

Nowi rektorzy ze starych układów. Konkursów na uczelniach nie ma

autor: Urszula Mirowska-Łoskot10.03.2016, 07:41; Aktualizacja: 10.03.2016, 09:07
Resort nauki zapewnia, że z jego strony nie będzie żadnych nacisków na wybór rektorów.

Resort nauki zapewnia, że z jego strony nie będzie żadnych nacisków na wybór rektorów.źródło: ShutterStock

Niewiele uczelni decyduje się na wyłonienie władz w konkursach. Wolą swoich kandydatów, którzy nie naruszą obowiązujących porządków.

Na Uniwersytecie Warszawskim kolegium elektorów wyłoniło wczoraj kandydatów na rektorów, z kolei na Uniwersytecie Wrocławskim (UWr.) do środy osoby wskazane we wcześniejszym głosowaniu mogły składać aplikacje. Wybory władz w tym roku trwają na większości uczelni publicznych. Nie tylko zostaną wyłonieni rektorzy, lecz także m.in. dziekani poszczególnych wydziałów.

– Mamy rok wyborczy. U nas ostateczne głosowanie w wyborach rektorskich odbędzie się 23 marca, potem będą wyłaniani dziekani itd. – informuje Jacek Przygodzki z UWr. Z kolei na UW o tym, kto pokieruje uczelnią, dowiemy się 20 kwietnia. Wyłonione osoby będą pełniły swoje funkcje do 2020 r.

To szansa na wybranie najlepszych składów zarządzających na uczelniach, które będą potrafiły przeprowadzić placówki przez trudne lata niżu demograficznego. Niestety zdaniem niektórych ekspertów na uczelniach zamiast merytorycznych argumentów o tym, kto pokieruje szkołą wyższą, zadecydują układy, a nawet polityczne wpływy.

Oporni na zmiany


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane