Studenci mogą nie uniknąć spłacania długów

autor: Urszula Mirowska-Łoskot26.01.2016, 07:14; Aktualizacja: 26.01.2016, 08:23
Jeżeli przedawnienie zgodnie z nową regulacją miałoby nastąpić wcześniej, następuje one zgodnie z terminem, który wynika z k.c., albo zgodnie z zasadą bezpośredniego stosowania ustawy nowej.

Jeżeli przedawnienie zgodnie z nową regulacją miałoby nastąpić wcześniej, następuje one zgodnie z terminem, który wynika z k.c., albo zgodnie z zasadą bezpośredniego stosowania ustawy nowej.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny nie powinien rozstrzygać w sprawie niezapłaconego czesnego. Sąd Najwyższy bowiem już przesądził, że w stosunku do umów zawartych przed 1 października 2014 r. zastosowanie ma 10-letni termin przedawnienia – tak wynika z opinii prokuratora generalnego.

Jego stanowisko dotyczy pytania prawnego zadanego TK przez Sąd Okręgowy w Katowicach, który wyraził wątpliwość co do zgodności z konstytucją art. 32 nowelizacji 11 lipca 2014 r. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2014 r. poz. 1198). Przepis ten wskazuje, że trzyletni termin przedawnienia stosuje się również do umów o odpłatności za kształcenie, zawartych ze studentami przed 1 października 2014 r. Jednak orzecznictwo sądów było w tej materii niejednolite.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane