statystyki

Studenci mogą nie uniknąć spłacania długów

autor: Urszula Mirowska-Łoskot26.01.2016, 07:14; Aktualizacja: 26.01.2016, 08:23
Jeżeli przedawnienie zgodnie z nową regulacją miałoby nastąpić wcześniej, następuje one zgodnie z terminem, który wynika z k.c., albo zgodnie z zasadą bezpośredniego stosowania ustawy nowej.

Jeżeli przedawnienie zgodnie z nową regulacją miałoby nastąpić wcześniej, następuje one zgodnie z terminem, który wynika z k.c., albo zgodnie z zasadą bezpośredniego stosowania ustawy nowej.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny nie powinien rozstrzygać w sprawie niezapłaconego czesnego. Sąd Najwyższy bowiem już przesądził, że w stosunku do umów zawartych przed 1 października 2014 r. zastosowanie ma 10-letni termin przedawnienia – tak wynika z opinii prokuratora generalnego.

Jego stanowisko dotyczy pytania prawnego zadanego TK przez Sąd Okręgowy w Katowicach, który wyraził wątpliwość co do zgodności z konstytucją art. 32 nowelizacji 11 lipca 2014 r. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2014 r. poz. 1198). Przepis ten wskazuje, że trzyletni termin przedawnienia stosuje się również do umów o odpłatności za kształcenie, zawartych ze studentami przed 1 października 2014 r. Jednak orzecznictwo sądów było w tej materii niejednolite.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane