statystyki

Nowe obowiązki wychowawcy i kierownika wycieczki

autor: Artur Radwan20.10.2015, 09:23; Aktualizacja: 20.10.2015, 09:27
Obóz, kolonie, wyjazd

Organizator wypoczynku będzie jeszcze bardziej zobowiązany do zapewnia bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku.źródło: ShutterStock

Przygotowuję się wraz z innymi nauczycielami ze szkoły do zorganizowania dzieciom i młodzieży obozu w czasie przerwy świątecznej w grudniu, a także podczas ferii zimowych – pisze pan Włodzimierz. – Wiemy, że właśnie zmieniają się przepisy w tej sprawie. Chcielibyśmy się dowiedzieć, czy jako wychowawcy i opiekunowie będziemy mieli większe obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w czasie takiego zorganizowanego wypoczynku.

Nowe przepisy dotyczące organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży uwzględniają postulaty Najwyższej Izby Kontroli zawarte w raporcie pt. „Bezpieczeństwo wypoczynku dzieci i młodzieży”. Jedną ze zmian jest to, że samorządy będą musiały współpracować z Państwową Strażą Pożarną, której zadaniem będzie prowadzenie zajęć dla uczniów, dotyczących bezpieczeństwa, w tym przeciwpożarowego. Zdefiniowano też pojęcie zorganizowanego wypoczynku. Prócz tego, że jego celem jest rekreacja i regeneracja sił fizycznych i psychicznych, to ma być połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań i uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży. Impreza powinna trwać nieprzerwanie co najmniej dwa dni. Może się odbywać w czasie ferii letnich, zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, zwłaszcza w formie: kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku. Nadzorowi kuratora oświaty i sankcjom przewidzianym dla organizatorów wypoczynku nie będą podlegały tylko wyjazdy zorganizowane przez rodziców dla własnych dzieci lub pociech znajomych.

W nowelizacji wskazano też, kto ma prawo organizować wypoczynek. Z pewnością można do tej grupy zaliczyć przedsiębiorców wpisanych do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Organizatorami mogą być też osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, o ile będą to robić w celach niezarobkowych. Jeśli jednak te podmioty będą chciały na tym zarabiać, to muszą zdawać sobie sprawę, że taki wypoczynek nie może być zaliczany do imprez turystycznych (w rozumieniu przepisów o usługach turystycznych). Te zdefiniowane są jako pakiet co najmniej dwóch usług o jednolitym programie i objętych jednolitą ceną.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane