Syn pani Agaty chodzi do szkoły podstawowej. To placówka publiczna, ale niewielka, rodzina mieszka na wsi. Jest w niej nieźle wyposażony gabinet medyczny, kiedyś przyjeżdżał nawet lekarz. – Lekarza od dawna nie widziałam, ale zdawało mi się, że była codziennie pielęgniarka – opowiada nasza czytelniczka. – Nic z tego. Syn skręcił nogę na jednej z pierwszych lekcji wf. Wtedy okazało się, że nie ma się kto nim zająć, bo we wtorki pielęgniarka nie przyjmuje. Jak to jest: czy dzieci mają prowadzić grafik, kiedy wolno im sobie zrobić krzywdę? Czy to jest dopuszczalne, by w czasie lekcji w szkole nie było żadnej pomocy medycznej – pyta zmartwiona matka
Niestety, tak. Obecność pielęgniarki zależy od wielkości szkoły oraz od jej rodzaju.
Z zasady pielęgniarka lub higienistka powinna być obecna w szkole codziennie, czyli od poniedziałku do piątku, ale z zastosowaniem norm dotyczących liczby uczniów, których ma pod opieką. W zwykłych szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach, liceach profilowanych, w których jednak nie ma nauki w warsztatach, szkołach artystycznych na prawach gimnazjum lub liceum, szkołach policealnych z tokiem nauki nie dłuższym niż 2,5 roku jedna pielęgniarka może się opiekować grupą liczącą od 880 do 1100 uczniów.
Liczba ta jednak zmniejsza się, jeśli do którejś z wymienionych szkół uczęszczają uczniowie niepełnosprawni. Normę wylicza się wtedy w dość skomplikowany sposób, zależnie od liczby tychże osób oraz rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Na zmniejszenie liczby uczniów pod opieką jednej pielęgniarki ma też wpływ rodzaj zajęć w szkole: istnienie klas sportowych lub prowadzenie nauki w warsztatach. W tych placówkach pomoc medyczna jest niezbędna dla 700 uczniów. Natomiast w szkołach specjalnych liczba uczniów pod opieką pielęgniarki określana jest w odrębnych kontraktach. Tyle zasady ogólne.
Istnieje jednak odrębna norma dla szkół małych – wynosi ona dla jednej pielęgniarka lub higienistki od 440 do 550 uczniów. Aby wypełnić normę dla takiego etatu, jedna pielęgniarka może mieć pod opieką np. trzy szkoły liczące po 150 uczniów. Wiadomo, że nie będzie w każdej codziennie. Ale i to uregulowano przepisami.
W szkołach liczących od 400 do 500 uczniów pielęgniarka lub higienistka szkolna powinna być obecna nie mniej niż trzy razy w tygodniu, przynajmniej przez cztery godziny dziennie. W tych, w których jest od 250 do 400 uczniów, powinna pracować co najmniej dwa razy w tygodniu, przez nie mniej niż cztery godziny dziennie. Natomiast w placówkach, w których liczba dzieci nie przekracza 250, pielęgniarka może być tylko raz w tygodniu, także przez nie mniej niż cztery godziny.
Podstawa prawna
Par. 8 rozporządzenia ministra zdrowia z 28 sierpnia 2009 r. w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą (Dz.U. z 2009 r. nr 139, poz. 1133). Załącznik nr 4 do rozporządzenia ministra zdrowia z 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. poz. 1248). Art. 27 ust. 3, art. 31d ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 581).