statystyki

Nadchodzi wielka reforma edukacyjna: Szkoła wykształci, a PiS wychowa

autor: Klara Klinger09.09.2015, 07:19; Aktualizacja: 25.09.2015, 17:59
Za spójność ideową treści nauczania w koncepcji PiS ma odpowiadać specjalnie powołany do tego celu Narodowy Instytut Programów, Wychowania i Podręczników.

Za spójność ideową treści nauczania w koncepcji PiS ma odpowiadać specjalnie powołany do tego celu Narodowy Instytut Programów, Wychowania i Podręczników.źródło: ShutterStock

Jeśli partia wygra wybory, to powoła Narodowy Instytut Programów Wychowania i Podręczników. I wzmocni pozycję nauczycieli, uniezależniając ich od woli rodziców.

Instytut ma być niezależny od Ministerstwa Edukacji Narodowej i jednocześnie przejąć od niego część zadań, związanych głównie z merytorycznymi treściami przekazywanymi uczniom. Zatrudniał będzie ekspertów w dziedzinie pedagogiki i – jak zapewnia PiS – znajdzie się w nim miejsce „dla naukowców i praktyków z różnymi poglądami”. Oto główne zadania dla NIPWiP.

1. Wychowanie

Instytut powinien przywrócić szkole jej rolę wychowawczą. Na czym miałoby to polegać? Zdaniem posłów przygotowujących projekt nawet na fizyce czy chemii znalazłyby się elementy wychowania. PiS proponuje przy tym ustawowe wzmocnienie pozycji nauczyciela i uniezależnienie jej od woli rodziców.

2. Podręczniki

NIPWiP ma czuwać nad ich zawartością i układać programy nauczania. Cel: zachowanie spójności ideowej i merytorycznej. Zdaniem posłów obecnie forma książek jest ważniejsza niż treść, a to, czego uczą się dzieci, zależy od tego, jakiego wydawnictwa podręczniki wybierze nauczyciel.

3. Lektury

Koniec z książkami o Harrym Potterze czy Pucu i Bursztynie. Do szkół miałby wrócić jeden kanon lektur. Obecnie w podstawówkach nauczyciele mają wolną rękę w doborze książek, a w gimnazjach mogą wybierać z listy proponowanej przez MEN. Bezpieczni są na pewno Bolesław Prus i Maria Konopnicka.

4. Egzaminy

Instytucja przejęłaby część kompetencji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, związanych głównie z merytorycznym przygotowaniem matury. Egzamin dojrzałości według pomysłów PiS ma być trudniejszy i bardziej elitarny. Ma jeszcze mocniej niż dotychczas stawiać na wypowiedzi pisemne. – Matura pozostanie ogólnopolska, ale będzie mniej nastawiona na testy – wyjaśnia posłanka Elżbieta Witek, jedna z autorek rozwiązania. Jednocześnie posłowie rozmawiają z rektorami o tym, by przywrócić dodatkowe egzaminy na studia.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • w(2015-09-09 08:59) Zgłoś naruszenie 20

    mi to nie przeszkadza,w końcu bachor będzie wiedział ,gdzie jego miejsce...i tzw.rodzic też!!

    Odpowiedz
  • Paweł(2015-10-06 08:54) Zgłoś naruszenie 20

    Z tego co przeczytałem wynika, że wracamy do normalności. Matura musi być trudnym egzaminem, który zdadzą najlepsi i potem dostaną się na studia, a nie dla wszystkich. Co to z matura, że aby ją zdać wystarczy mieć 30% jak z podstawowej z matematyki? I te egzaminy testowe "produkujące" niemyślących ludzi , którzy tylko trafiają w klucz,. Według mnie należy skasować maturę podstawową i rozszerzoną i wprowadzić jedną o dużym stopniu trudności z matematyką (z zadaniami takimi jak były kiedyś tj. np. logarytmy, równania wykładnicze, pochodne, granice funkcji, równania kwadratowe z parametrem, zadania z bryłami obrotowymi nietypowymi np. obrót trapezu wokół jednego z boków). Kto nie zda to idzie do szkoły policealnej. Wtedy na uczelnie szliby najlepsi, a nie prawie wszyscy. Pracowałem przez kilka lat na PW jako asystent, miałem laboratoria z chemii ze studentami I roku (inżynieria środowiska) i to był dramat. Wielu z nich nie potrafiło napisać prostej reakcji zobojętniania albo nie umiało zamienić jednostek z mikro na mili czy odwrotnie. I oni mają średnie wykształcenie? Katastrofa.

    Odpowiedz
  • pracuś(2015-09-09 12:22) Zgłoś naruszenie 11

    W chwili obecnej polskie szkolnictwo ciągnie się w ogonie Europy. Gorzej jest tylko w Albanii, Serbii i Macedonii. Platforma Oszustów miała jeden cel, szybko i byle jak przepchnąć przez szkołę młodego Polaka a potem wysłać na emigrację aby zmalały wskaźniki bezrobocia rejestrowanego. Poziom intelektualny kończących studia, oczywiście z pewnymi wyjątkami, jest zatrważający. Nie mają wiedzy, umiejętności praktycznych i ogłady.

    Odpowiedz
  • NAR(2015-09-09 19:47) Zgłoś naruszenie 10

    Bardzo mi się podoba ten program PiS-u,nareszcie przestaną manipulować różni odszczepieńcy naszymi dziećmi,NARESZCIE!!!

    Odpowiedz
  • Karol S.(2015-09-21 09:22) Zgłoś naruszenie 10

    NARESZCIE zmierzamy do normalności!!!

    Odpowiedz
  • jedynka(2015-09-09 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    księgowy Ty tak na serio ? jaką przyszłość gwarantuje Ci PiS? bo na razie tylko obieca, obieca i obieca. nawet wasz prezydent nie dotrzymał tak błachej obietnicy jak "DUDA POMOC", to co z polityka prorodzinną skąd oni wezmą kase na to? SKĄD!? Platforma przynajmniej podaje wszystko czarno na białym, koszty, zarys, orientacyjne terminy.

    Odpowiedz
  • Pedro(2015-09-09 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Egzaminy na studia?? W niżu demograficznym?? Przecież już dzisiaj na wielu mniejszych uczelniach zaczyna brakować studentów. Tylko ni mówcie że trzeba je zamknąć. Zamyka się łatwo - trudniej otworzyć ponownie.

    Odpowiedz
  • Az(2015-09-09 11:07) Zgłoś naruszenie 00

    Czy to nie ci sami co jeszcze nie dawno psioczyli, że w szkołach rodzic nie ma nic do powiedzenia, jest to nie do przyjęcia, że szkoła narzuca ideologię i powinno się to zmienić?
    A nie, przepraszam, to było tylko w kontekście uczenia w szkołach idei "nie-prawicowych" takich jak edukacja seksualna, tolerancja i (o zgrozo) gender. Idee zgodne z myślą jedynej słusznej partii są akceptowalne i jak najbardziej powinny być ustawowo narzucone ku odpowiedniemu wychowaniu młodzieży.
    Coś mi to przypomina z przeszłości, tylko nie wiem co...

    Odpowiedz
  • natan(2015-09-09 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    A co PiS źle wychowuje obywateli ??? Proszę policzyć ile przez 8 lat rządów PO - PSL było afer , jaki to przykład dla młodych Polaków !!! Czyżby autorka była tez koleżanką Lisa z Newsweeka !!! ??? A kto niektórym każe chodzić do kościoła , możesz sobie jeden z drugim strzelić Mocarza to będziesz mądrzejszy i silniejszy lub innego dopalacza zażyć aby całkiem zgłupieć i nikt tego nie zabroni , czy o to niektórym lemingom chodzi ???

    Odpowiedz
  • acton(2015-09-09 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie jakis pomysl zgodny ze zdrowym rozsądkiem

    Odpowiedz
  • Adm(2015-09-09 22:00) Zgłoś naruszenie 00

    Nie chcę takiego programu, nie chcę indoktrynacji. Jednej słusznej partii, jednej wiary. To już była. Lewicowość jest dla każdego, musimy to zrozumieć, aby być nowoczesnym, tolerancyjnym państwem. Dariusz Budyta ze Zjednoczonej Lewicy jest dobrym i rozsądnym kandydatem z doświadczeniem. Zapoznajcie się z programem, ja nikogo na siłę namawiać nie będę. twojglos.dariuszbudyta. pl

    Odpowiedz
  • Instytut Narodowy?(2015-09-10 14:39) Zgłoś naruszenie 00

    chyba Instytut Marksa Engelsa i zboków z "Pontona-komdoma"

    Odpowiedz
  • koma(2015-09-09 22:35) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze jedna instytucja, dublowanie kompetencji i nowa rzesza urzędnicza! Znów zmiany programowe i nowe podręczniki! To chore!

    Odpowiedz
  • koncertowo(2015-09-09 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    Sławek zgadzam się z Tobą. Będziemy w niedziele przymusowo chodzić do Kościoła podpisując listę obecności, seks stanie się kontrolowany przez państwo nie spłodzisz dziecka w ciągu roku, będziesz płacił podatek od nie posiadania kolejnego dziecka. Pomniki, które powstaną na każdym osiedlu będzie trzeba było czyścić według schematu i planu, kto kiedy co. Ludzie obudzcie się, Platforma wyciągnęła nas z ekonomicznego i gospodarczego dołka, w wy ciągle psioczycie, na jedyną władze w tym kraju która nie boi się podejmować decyzje.

    Odpowiedz
  • studentka(2015-09-10 22:44) Zgłoś naruszenie 01

    A więc wracamy do komuny gdzie jedna partia miała patent na prawdę. Wywalczona demokrację już deptamy? Szkoda, po studiach niestety będę zmuszona wyjechać z mojej ukochanej ojczyzny.

    Odpowiedz
  • nauczycielka(2015-09-19 16:09) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego nie ma spójności w reformowaniu szkoły?
    Nowa władza, nowe pomysły! Nauczyciele zamiast zająć się pracą z młodzieżą stale musza dostosowywać się do panujących prądów i idei. Raz władza tworzy gimnazja raz je likwiduje.Sześciolatki do szkoły -sześciolatki ze szkoły. Obiektywne egzaminy (matury) kontra powrót egzaminów. Czy to wszystko polega na tworzeniu kontrastów i burzeniu tego, co już jest! Mnóstwo pieniędzy i pracy ludzi inwestowanych jest w pomysły, które za chwilę ktoś zechce nie ulepszać tylko likwidować. Dla zasady -dla idei? Jako nauczyciel mam tego dość! Czy szkolnictwo musi, podążać za programami partii?!

    Odpowiedz
  • Tomek281(2015-09-09 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    ! Ja jestem właśnie po przeczytaniu ebooka, który dostałem w przedsprzedaży od mojego przyjaciela - polecam się zapoznać z jego treścią http://bit.ly/1UCuGRt - zawiera mnóstwo porad i pomysłów na temat generowania dużych przychodów w wersji online - począwszy od prostych zagadnień i historii do generowania stałego, pasywnego dochodu. Zacząłem już pierwszy etap prac i w ciągu pierwszych 3 dni od uruchomienia małego sklepu osiągnąłem dochód rzędu 2 tysięcy złotych. A to dopiero początek! Polecam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Wolfram(2015-09-09 11:17) Zgłoś naruszenie 01

    O zdaje się że też mamy paru trolli. Koncertowo to koncertowo pisze bzdury. Już widzę ten przymus chodzenia do kościoła, kto zmusi Polaków jakby nawet chciał. Można różne rzeczy wywlekać ale to straszenie kościołem jest już nudne do n - potęgi. I z tymi pomnikami ta sama śpiewka. Poprawnie politycznie media rozdmuchały i jeden troll z drugim tępo powtarza.

    Odpowiedz
  • ksiegowy(2015-09-09 12:59) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko PiS przywroci normalnosc I rozliczy mafie PO. Czekamy!!!

    Odpowiedz
  • Wróci normalność(2015-09-09 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    W pełni popieram! Skończy się "róbta co chceta". Kształtowanie psychiki młodego człowieka - co teraz ma miejsce - na paranoidalnej, oderwanej od świata rzeczywistego fantazji prowadzi do różnych zaburzeń, w tym także do agresji i braku autorytetów - wzorów do naśladowania. Efektem tego jest nieporadność życiowa i wypływający z niej egoizm. Oby ten program wdrożono jak najszybciej, może dla wielu nie będzie za późno!

    Odpowiedz