statystyki

Nowy plan lekcji w wersji PiS: Anulowanie reformy sześciolatków niezależnie od wyniku referendum

autor: Klara Klinger, Grzegorz Osiecki26.08.2015, 07:38; Aktualizacja: 26.08.2015, 11:29
Do pierwszych klas obowiązkowo pójdą tylko siedmiolatki

Do pierwszych klas obowiązkowo pójdą tylko siedmiolatkiźródło: ShutterStock

PiS szykuje się do anulowania reformy sześciolatków w pierwszych klasach. To wariant, który wejdzie w życie, jeśli dojdzie do referendum proponowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę, a Polacy opowiedzą się w nim za obowiązkową pierwszą klasą dla siedmiolatków.

Jak wynika z informacji DGP, będzie on także realizowany, jeśli do referendum nie dojdzie, a PiS uda się wygrać wybory i utworzyć rząd. Wprowadzenie pierwszych zmian politycy tego ugrupowania zapowiadają zaraz po wyborach.

Choć zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków mogłoby wejść w życie za rok – we wrześniu 2016 r. Pierwszy rocznik sześciolatków objętych obowiązkiem szkolnym trafi do szkół jesienią tego roku. Z tego powodu PiS zapowiada, że przygotowałby przepisy przejściowe: już w trakcie tego roku szkolnego rodzice mieliby możliwość wycofać dziecko ze szkoły i przenieść je do zerówki. Równolegle z tym przywrócono by do przedszkoli możliwość nauki pisania i czytania. – To da się szybko zmienić, nie wymaga zmian ustawy, a jedynie podjęcia decyzji w resorcie edukacji – podkreśla poseł PiS Sławomir Kłosowski. Jak argumentuje, zakaz nauczania liter został wprowadzony razem z reformą, by wywrzeć presję na rodziców do wysyłania sześciolatków do szkół.

Zdaniem posła Kłosowskiego nie byłoby problemu z miejscami dla wycofywanych ze szkół uczniów, w sporej liczbie samorządów nadal są bowiem wolne miejsca w przedszkolach. I wylicza, np. we Wrocławiu około 400, w Warszawie podobnie.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • nk(2015-08-27 10:56) Zgłoś naruszenie 00

  Manipulacja tytułem. Nie "niezależnie od wyniku referendum", a "nawet w przypadku niedopuszczenia obywateli do głosu w tej kwestii".

  Odpowiedz
 • adela(2015-08-27 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  a ja chcę iść do szkoly, mam 6 lat i przedszkole mnie nudzi!

  Odpowiedz
 • Mural(2015-08-26 13:57) Zgłoś naruszenie 00

  Najlepiej rownolegle z wydłużeniem lat pracy nauczycieli. Niech sobie belfer w śmietnikach pogrzebie albo grób już zacznie kopać. Chyba w żadnym kraju nowa obsada koryt nie powoduje takich rewolucji. Lew zabija potomstwo pokonanego lwa po przejęciu stada. Polscy politycy są jeszcze lepsi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane