Arkusz organizacyjny szkoły wpływa na liczbę nauczycieli

02.09.2015, 07:22; Aktualizacja: 02.09.2015, 08:45

Czy dyrektor, rozwiązując z nauczycielem umowę o pracę, może powołać się na zmianę arkusza organizacyjnego, czy konieczne jest odwołanie się do zmiany planu nauczania?

W arkuszu organizacji szkoły zamieszcza się w szczególności: liczbę pracowników i ogólną liczbę godzin zajęć edukacyjnych finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący. Jest on więc dokumentem sporządzanym na podstawie planu nauczania, z którego wprost wynika liczba godzin do przydzielenia zatrudnionym w szkole nauczycielom. Dlatego arkusz ma podstawowe znaczenie nie tylko dla organizacji zajęć, lecz także liczby zatrudnionych nauczycieli (wyrok Sądu Najwyższego z 6 marca 2013 r., sygn. akt I PK 221/13). W rzeczywistości to właśnie z arkusza organizacji wynika, czy nastąpiła zmiana planu nauczania, o której mowa w art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty nauczyciela, a więc taka, której skutkiem jest niemożność zatrudniania określonych nauczycieli w pełnym wymiarze zajęć.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • aaaa(2016-02-04 09:52) Zgłoś naruszenie 20

    Godziny w pełnym wymiarze godzin do nauczana przedmiotu powinny być przydzielone nauczycielom którzy ukończyli studia 3letnie lub 5letnie z danego zakresu , a nie nauczycielom po studiach podyplomowych, które powinny być traktowane jako uzupełnienie tych pierwszych . Jeżeli tak nie jest kwalifikacje te nadają się tylko na godziny zastępcze.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane