statystyki

Jak młody naukowiec może ubiegać się o pieniądze na badania

autor: Urszula Mirowska-Łoskot22.07.2015, 18:00
student, licealista

Czy wiek zawsze wyklucza z konkursu?źródło: ShutterStock

Studenci, doktoranci i doktorzy mogą uzyskać grant na finansowanie prac badawczych. Do osób, które rozpoczynają karierę naukową, kierowanych jest wiele konkursów.

Czy przy składaniu wniosku obowiązuje granica wieku

Wiele konkursów, w ramach których można uzyskać środki na badania naukowe, kierowanych jest do młodych naukowców. Mam 30 lat i właśnie rozpocząłem studia doktoranckie. Czy mogę jeszcze korzystać z tych środków? Czy istnieje definicja „młodego naukowca”?

TAK

Młody naukowiec to osoba prowadzącą działalność badawczo-rozwojową, która w roku ubiegania się o przyznanie środków finansowych na naukę kończy nie więcej niż 35 lat. Od tej zasady są jednak wyjątki. Dotyczą one osób, które przebywały na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym albo pobierały zasiłek chorobowy lub świadczenia rehabilitacyjne w związku z niezdolnością do pracy. Mogą one się ubiegać o środki finansowe dla młodych naukowców nawet po ukończeniu 35. roku życia przez czas odpowiadający przebywaniu na tych urlopach albo pobierania zasiłku lub świadczenia. Jednakże okresy te nie mogą łącznie przekroczyć dwóch lat.

Podstawa prawna

Art. 2 pkt 19 ustawy z 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1620 ze zm.).

Czy środki na badania pozyskają też studenci


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • x(2015-07-23 07:30) Zgłoś naruszenie 00

    a może „naukowiec młody i stary”, pomjając dyskryminację ze względu na wiek do 35 lat, powinien otrzymywać nagłąśnianą min w mediach pomoc jak przedsiuębiorcy wielu, to znaczy żadnej poza fikcją i biurokracją, dodatkowymi barierami do niczego nie prowadezącymi poza zubozeniem polskich kolejnych rodzin !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane