statystyki

Równe szanse finansowe dla naukowców rodziców

autor: Urszula Mirowska-Łoskot25.05.2015, 07:30; Aktualizacja: 25.05.2015, 09:09
Macierzyństwo przedłuży okres, w którym naukowiec może korzystać ze środków przeznaczonych dla młodych badaczy.

Macierzyństwo przedłuży okres, w którym naukowiec może korzystać ze środków przeznaczonych dla młodych badaczy.źródło: ShutterStock

Choroba albo macierzyństwo przedłużają okres, w którym naukowiec może korzystać ze środków przeznaczonych dla młodych badaczy. Tak wynika z nowelizacji z 15 stycznia 2015 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2015 r. poz. 249). Dzisiaj wchodzi ona w życie.

Wprowadza definicję „młodego naukowca”. Zgodnie z nią o przyznanie środków finansowych może ubiegać się osoba prowadząca działalność badawczo-rozwojową, która nie skończyła 35 lat. Nowelizacja określa również wyjątki od tej reguły. Jeżeli badacz przebywał na urlopie macierzyńskim, ojcowskim, rodzicielskim czy wychowawczym, to może wnioskować o pieniądze po ukończeniu 35. roku życia przez okres odpowiadający czasowi przebywania na tych urlopach, jednak nie dłuższy niż dwa lata. Taka sama zasada będzie dotyczyła naukowców, który chorowali – pobierali zasiłek chorobowy lub świadczenia rehabilitacyjne w związku z niezdolnością do pracy.

Ponadto nowe przepisy definiują osobę rozpoczynającą karierę naukową. To badacz nieposiadający stopnia naukowego doktora lub który nie wcześniej niż 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem o przyznanie środków finansowych na badania naukowe lub prace rozwojowe uzyskał doktorat. W tym drugim przypadku do tego okresu nie będą wliczane przerwy związane z urlopem macierzyńskim, ojcowskim, rodzicielskim czy wychowawczym albo chorobą.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane