statystyki

Równe szanse finansowe dla naukowców rodziców

autor: Urszula Mirowska-Łoskot25.05.2015, 07:30; Aktualizacja: 25.05.2015, 09:09
Macierzyństwo przedłuży okres, w którym naukowiec może korzystać ze środków przeznaczonych dla młodych badaczy.

Macierzyństwo przedłuży okres, w którym naukowiec może korzystać ze środków przeznaczonych dla młodych badaczy.źródło: ShutterStock

Choroba albo macierzyństwo przedłużają okres, w którym naukowiec może korzystać ze środków przeznaczonych dla młodych badaczy. Tak wynika z nowelizacji z 15 stycznia 2015 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2015 r. poz. 249). Dzisiaj wchodzi ona w życie.

Wprowadza definicję „młodego naukowca”. Zgodnie z nią o przyznanie środków finansowych może ubiegać się osoba prowadząca działalność badawczo-rozwojową, która nie skończyła 35 lat. Nowelizacja określa również wyjątki od tej reguły. Jeżeli badacz przebywał na urlopie macierzyńskim, ojcowskim, rodzicielskim czy wychowawczym, to może wnioskować o pieniądze po ukończeniu 35. roku życia przez okres odpowiadający czasowi przebywania na tych urlopach, jednak nie dłuższy niż dwa lata. Taka sama zasada będzie dotyczyła naukowców, który chorowali – pobierali zasiłek chorobowy lub świadczenia rehabilitacyjne w związku z niezdolnością do pracy.

Ponadto nowe przepisy definiują osobę rozpoczynającą karierę naukową. To badacz nieposiadający stopnia naukowego doktora lub który nie wcześniej niż 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem o przyznanie środków finansowych na badania naukowe lub prace rozwojowe uzyskał doktorat. W tym drugim przypadku do tego okresu nie będą wliczane przerwy związane z urlopem macierzyńskim, ojcowskim, rodzicielskim czy wychowawczym albo chorobą.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane