statystyki

Warto produkować magistrów, tak samo jak warto wciąż się dokształcać

autor: Andrzej Wilk15.07.2015, 07:41; Aktualizacja: 15.07.2015, 08:48
Generalista to człowiek o szerokim wykształceniu humanistycznym.

Generalista to człowiek o szerokim wykształceniu humanistycznym.źródło: ShutterStock

Z niemałym zdziwieniem dowiedziałem się z niedawnego telewizyjnego wystąpienia Janusza Lewandowskiego, przewodniczącego Rady Gospodarczej przy prezesie Rady Ministrów, byłego ministra i byłego komisarza Unii Europejskiej, że nie powinniśmy produkować magistrów, bo ten tytuł jest przepustką do bezrobocia lub pracy fizycznej na Zachodzie.

Prawda jest taka, że droga do dyplomu magistra daje wiedzę, która jest przydatna przy zakładaniu własnej firmy, a to z kolei oznacza nowe miejsca pracy.

Okres studiów daje możliwości wyjazdów na praktyki zagraniczne, a także na uczestnictwo w programie Erasmus, czyli korzystanie np. przez semestr lub dwa z wykładów na uczelni zagranicznej. Oznacza to szanse na obycie w świecie, polepszenie znajomości języków obcych, a także nawiązanie kontaktów, które mogą być przydatne w późniejszych latach, m.in. przy poszukiwaniu pracy za granicą.

Już same uczelniane lektoraty dają podstawową znajomość języków obcych. Warto też pamiętać, że osoby z wykształceniem wyższym łatwiej i szybciej uczą się języków niż ci, którzy nie zawracali sobie głowy staraniem o dyplom magistra.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • astiko(2015-07-23 23:14) Zgłoś naruszenie 01

    Przecież jest na pęczki magistrów, wcale nie jest tak łatwo z pracą dla nich,dziewczyna dostała robote dopiero po pół roku bo wszędzie były śmieszne stawki i gigantyczne wymagania. Za kilka lat trend sie odwróci i będzie zupełnie inaczej. ja skończyłem wyższą szkołę bezpoieczenstwa kierunek bezpieczenstwo narodowe i szybko dostalem prace.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane