statystyki

Wywiad środowiskowy nie będzie sprawdzać, czy rodzic samotnie wychowuje przyszłego przedszkolaka

autor: Michalina Topolewska17.06.2015, 17:00
Nie ma podstaw do tego, aby pracownicy socjalni zajmowali się weryfikacją samotnego rodzicielstwa.

Nie ma podstaw do tego, aby pracownicy socjalni zajmowali się weryfikacją samotnego rodzicielstwa.źródło: ShutterStock

Potwierdzenie samotnego wychowywania dziecka na potrzeby rekrutacji do przedszkoli powinno opierać się na dostępnych danych.

Takie stanowisko przedstawiło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) w odpowiedzi na wątpliwości związane z realizowaniem przez pracowników pomocy społecznej zadań wynikających z ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. poz. 256 ze zm.). Pytania w tej sprawie przekazała do resortu Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFZPSiPS). Zgodnie z art. 20t ust. 8–10 wspomnianej ustawy wójt, burmistrz lub prezydent miasta może zweryfikować informacje zawarte w oświadczeniu składanym przez rodzica, który stara się o miejsce dla dziecka w publicznym przedszkolu i deklaruje samotne jego wychowywanie.

W tym celu może skorzystać z informacji już posiadanych oraz wystąpić o nie do innych instytucji. Może też wykorzystać wywiad, o którym mowa w art. 23 ust. 4 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.). Służy on weryfikacji samodzielnego opiekowania się dzieckiem przy przyznawaniu zasiłków.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane