statystyki

Wywiad środowiskowy nie będzie sprawdzać, czy rodzic samotnie wychowuje przyszłego przedszkolaka

autor: Michalina Topolewska17.06.2015, 17:00
Nie ma podstaw do tego, aby pracownicy socjalni zajmowali się weryfikacją samotnego rodzicielstwa.

Nie ma podstaw do tego, aby pracownicy socjalni zajmowali się weryfikacją samotnego rodzicielstwa.źródło: ShutterStock

Potwierdzenie samotnego wychowywania dziecka na potrzeby rekrutacji do przedszkoli powinno opierać się na dostępnych danych.

Takie stanowisko przedstawiło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) w odpowiedzi na wątpliwości związane z realizowaniem przez pracowników pomocy społecznej zadań wynikających z ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. poz. 256 ze zm.). Pytania w tej sprawie przekazała do resortu Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFZPSiPS). Zgodnie z art. 20t ust. 8–10 wspomnianej ustawy wójt, burmistrz lub prezydent miasta może zweryfikować informacje zawarte w oświadczeniu składanym przez rodzica, który stara się o miejsce dla dziecka w publicznym przedszkolu i deklaruje samotne jego wychowywanie.

W tym celu może skorzystać z informacji już posiadanych oraz wystąpić o nie do innych instytucji. Może też wykorzystać wywiad, o którym mowa w art. 23 ust. 4 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.). Służy on weryfikacji samodzielnego opiekowania się dzieckiem przy przyznawaniu zasiłków.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane