statystyki

Nie można uzależniać zrefundowania dotacji od podania danych osobowych

autor: Marcin Nagórek17.06.2015, 09:05; Aktualizacja: 17.06.2015, 11:09
Przedszkole

W ustawie o systemie oświaty brak jest upoważnienia gminy do przetwarzania danych osobowych uczniów w innych celach niż przeprowadzenie kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystywania dotacji przez placówki oświatoweźródło: ShutterStock

Nasza gmina finansuje koszty dotacji na dzieci uczęszczające do niepublicznych przedszkoli na naszym terenie, z tym że dzieci te mieszkają w innej gminie. Istnieje prawny obowiązek, zapisany w ustawie o systemie oświaty, zrefundowania naszej gminie dotacji przez gminę miejsca zamieszkania dzieci. Ta twierdzi jednak, że przed przekazaniem środków pieniężnych musi zweryfikować dane personalne dzieci (np. imię, nazwisko, PESEL). Czy postępowanie gminy jest prawidłowe i zgodne z prawem, skoro nawet my nie możemy pozyskać takich danych w inny sposób niż tylko podczas kontroli dotacji? Czy może uzależniać od tego zwrot wyłożonej dotacji?

Nie. Gmina miejsca zamieszkania dzieci nie może żądać od innej gminy danych osobowych dzieci w celu refundacji kosztów wyłożonej dotacji.

Wskazać należy, że z art. 90 ust. 2c ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.) wynika, że obowiązek refundowania kosztów dotacji wypłaconej zgodnie z warunkami określonymi w tym przepisie dotyczy sytuacji, gdy dziecko uczęszcza do przedszkola niepublicznego w innej gminie niż jego miejsce zamieszkania. Uprawniony wydaje się więc wniosek, że udzielenie omawianej dotacji jest obowiązkiem, a nie uprawnieniem gminy.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane