Syn przyniósł informację ze szkoły, że konieczna jest zmiana legitymacji, bo aktualne nie upoważniają do zniżek w PKP. Czy faktycznie trzeba wymieniać dokumenty przed wakacjami – pyta Agnieszka z Częstochowy
Nie trzeba wymieniać legitymacji szkolnych. Wystarczy, aby na dotychczasowym dokumencie dyrektor szkoły dopisał numer PESEL ucznia i przybił pieczątkę. PESEL dopisuje się na drugiej stronie legitymacji nad tekstem: „Poświadcza uprawnienie do ulg ustawowych przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego”. Kilka miesięcy temu weszło w życie rozporządzenie, które wprowadza nowe wzory legitymacji szkolnych, jednak te, które są w użyciu, będą ważne aż do skończenia przez ucznia nauki w danej szkole, nie trzeba wymieniać ich pod koniec września. Uczniowie, którzy po wakacjach rozpoczną naukę w kolejnych szkołach, dostaną legitymacje według nowych wzorów, w których już przewidziano wpisanie numeru PESEL.
Nowe prawo obowiązuje od stycznia tego roku, więc sekretariaty szkolne miały czas zmobilizować młodzież do podstemplowania aktualnych dokumentów. Lepiej dopełnić formalności, aby na wakacje jechać z ważną legitymacją. Jeśli na legitymacji nie ma numeru PESEL, to dyrektor szkoły może wpisać serię i numer paszportu lub innego dokumentu poświadczającego tożsamość ucznia polskiej szkoły.
Warto dodać, że ulgi w komunikacji publicznej w Polsce przysługują uczniom, którzy legitymują się dokumentem wystawionym przez polską placówkę. Ze zniżek uczniowskich nie skorzystają więc ani młodzi turyści zagraniczni, ani nawet polscy obywatele, którzy są uczniami szkół w Londynie lub w Dublinie. Wtedy warto się zainteresować ofertą przejazdów rodzinnych.
Podstawa prawna
Par. 2 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 29 grudnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 23).