W tym roku przystępuję do egzaminu dojrzałości. Zastanawiam się, z jakich przyborów i materiałów mogę korzystać w trakcie zdawania matury. W szkole poinformowali mnie, że koniecznie muszę mieć przy sobie długopis z czarnym tuszem. Chciałabym jednak zabrać telefon komórkowy – mam w nim kalkulator i zegarek. Nie zamierzam wykonywać z niego żadnych połączeń. Mogę na ten czas ustawić funkcję, aby nikt do mnie nie dzwonił, i zablokować połączenie wychodzące. Czy są odgórnie ustalone wytyczne dotyczące tego, co mogę wnieść na salę egzaminacyjną – pyta czytelniczka
W tym roku przystępuję do egzaminu dojrzałości. Zastanawiam się, z jakich przyborów i materiałów mogę korzystać w trakcie zdawania matury. W szkole poinformowali mnie, że koniecznie muszę mieć przy sobie długopis z czarnym tuszem. Chciałabym jednak zabrać telefon komórkowy – mam w nim kalkulator i zegarek. Nie zamierzam wykonywać z niego żadnych połączeń. Mogę na ten czas ustawić funkcję, aby nikt do mnie nie dzwonił, i zablokować połączenie wychodzące. Czy są odgórnie ustalone wytyczne dotyczące tego, co mogę wnieść na salę egzaminacyjną – pyta czytelniczka
Tydzień z maturami
To, jakie przybory mogą mieć przy sobie maturzyści, wynika z komunikatu dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE). Szkoły, które przeprowadzają egzamin, muszą bezwzględnie go stosować. Przede wszystkim zdający powinien mieć na maturze z każdego przedmiotu długopis lub pióro z czarnym atramentem, innego tuszu nie wolno używać. Ponadto komunikat precyzuje, z jakich przyborów wolno korzystać na konkretnym egzaminie. I tak na chemii, biologii i fizyce można używać linijki oraz kalkulatora (ale prostego, czyli takiego, który umożliwia jedynie wykonywanie dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, ewentualnie obliczania procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb). Na matematyce trzeba mieć jeszcze cyrkiel. Z kolei na historii można korzystać z lupy, na języku polskim ze słownika ortograficznego i słownika poprawnej polszczyzny – ale tylko z egzemplarzy udostępnionych przez szkołę. Zdający może korzystać też z wybranych wzorów matematycznych lub fizycznych, ale również udostępnianych przez szkołę, a nie własnych. W te pomoce powinny być wyposażone sale.
Z dodatkowych materiałów i przyborów mogą również korzystać zdający, którym dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu maturalnego. Przykładowo osoby niesłyszące ze słowników, m.in. wyrazów obcych lub bliskoznacznych, które również zapewnia szkoła (nie mniej niż 1 na 25 osób). Maturzyści słabosłyszący mogą również korzystać z odtwarzaczy płyt CD ze słuchawkami na egzaminie z języka obcego (o ile takie dostosowanie zostało przyznane). Z kolei niewidomi ze sprzętu i specjalistycznego oprogramowania, a słabowidzący ponadto z przyborów optycznych, z których korzystają na co dzień. Z wytycznych wynika również, że osoby przewlekle chore lub niesprawne czasowo mogą korzystać z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i koniecznych leków.
Nie wolno zatem używać innych przyborów poza wskazanymi w komunikacie CKE. Niedozwolone jest wniesienie na salę telefonu komórkowego, nawet jeśli zdający miałby używać go nie w celu komunikowania się z osobami z zewnątrz, ale jedynie jako zegarka lub kalkulatora. Na każdej sali powinien być zegar umieszczony w widocznym miejscu. O czasie, który pozostał na dokończenie prac, informują też pilnujący zdających nauczyciele. Egzaminator, który zauważy, że maturzysta korzysta z telefonu, nie będzie dociekał, w jakim celu go używa. Przepisy bowiem wskazują wprost, że już samo wniesienie, a tym bardziej skorzystanie przez absolwenta w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych w komunikacie CKE, skutkuje unieważnieniem jego pracy. W takiej sytuacji przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa tej osobie egzamin maturalny z danego przedmiotu, a to skutkuje uzyskaniem z niego 0 punktów. Informację o przerwaniu i unieważnieniu zamieszcza się w protokole o przebiegu egzaminu.
Na salę egzaminacyjną nie powinny być również wnoszone żadne maskotki i różnego rodzaju talizmany na szczęście, a także jedzenie. W pierwszym przypadku chodzi o to, aby uniknąć podejrzenia, że znajdują się w nich ściągi, w drugim, aby nie przeszkadzać innym zdającym. ©?
Matura 2015 – kalendarz
Egzamin pisemny: 4–22 maja
Terminy przykładowych przedmiotów:
● 4 maja język polski – poziom podstawowy (pp)
● 5 maja matematyka pp
● 6 maja język angielski pp
● 7 maja język polski – poziom rozszerzony (pr)
● 8 maja matematyka pr
Egzamin ustny: 4–29 maja
● egzamin jest przeprowadzany w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących szkolnych zespołów egzaminacyjnych
Egzamin w terminie dodatkowym
● dla osób, które otrzymały zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej
1 czerwca – 17 czerwca
Wyniki
30 czerwca dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej przekazuje do szkół świadectwa dojrzałości
Egzamin poprawkowy
● dla osób, które przystąpiły do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdały tylko jednego (w części ustnej albo pisemnej)
Egzamin pisemny – 25 sierpnia
Egzamin ustny – 24–28 sierpnia
Wyniki egzaminu poprawkowego
11 września dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej przekazuje świadectwa do szkół.
Źródło: Centralna Komisja Egzaminacyjna
Podstawa prawna
Art. 44zzv ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.). Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 4 marca 2015 r. w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający w części pisemnej egzaminu z poszczególnych przedmiotów w 2015 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama