Resort edukacji postanowił uregulować kwestię kontynuowania kształcenia przez ucznia, który zdecyduje się na zmianę placówki oświatowej.
Ministerstwo chce, aby uczeń każdej klasy zasadniczej szkoły zawodowej publicznej lub niepublicznej był automatycznie przyjmowany do pierwszej klasy publicznego liceum ogólnokształcącego lub technikum. Jest to możliwe, ponieważ obecnie podstawa programowa kształcenia ogólnego w zawodówce odpowiada tej, która obowiązuje w I klasie ogólniaka lub technikum. Takie m.in. rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach publicznej jednego typu do szkoły publicznej drugiego typu albo do szkoły publicznej tego samego typu. Regulacja trafiła właśnie do konsultacji społecznych.
Dotychczas przy zmianie placówki oświatowej o zakwalifikowaniu ucznia na odpowiedni poziom nauki w nowej szkole decydował dyrektor placówki przyjmującej. Nie było to jednak szczegółowo opisane w przepisach. To się teraz zmieni. Zgodnie z projektem rozporządzenia możliwe będzie m.in. bezproblemowe przejście ucznia trzeciej klasy szkoły zawodowej do drugiej klasy technikum. Przy czym uczeń będzie musiał przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Projekt przewiduje, że różnice programowe z obowiązkowych zajęć edukacyjnych realizowanych w oddziale szkoły, do której uczeń przechodzi, są uzupełniane na warunkach ustalonych przez nauczycieli prowadzących obowiązkowe zajęcia w tym oddziale.
Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 września 2015 r.
Etap legislacyjny
Projekt w konsultacjach