Kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny przestać oszczędzać na edukacji, szkolnictwie wyższym, badaniach i rozwoju. To jest jedno z najważniejszych zaleceń raportu o stanie europejskiego szkolnictwa wyższego, którym niedługo zajmie się Parlament Europejski.

Autorką dokumentu jest wielkopolska europosłanka Krystyna Łybacka. Raport to m.in z diagnoza stanu szkolnictwa. Pokazuje też, co trzeba zmienić i poprawić - mówi Krystyna Łybacka. Jej zdaniem należy w większym stopniu ułatwić młodzieży korzystanie z fragmentu studiów w różnych krajach."Nie może być tak, że młody człowiek wyjeżdża, studiuje w jakimś innym kraju, wraca, a tu mu mówią: 'tak, tak, ale tego ci nie zaliczymy, bo to u nas jest inaczej'" - tłumaczy europosłanka.

Raport zwraca też uwagę na potrzebę większego połączenia nauki z praktyką. "Bardzo wyraźnie wskazujemy, że istnieją grupy, które są grupami niedoreprezentowanymi na tym poziomie" - podkreśla Łybacka. Dodaje, że następne sprawy to: dostęp do szkolnictwa wyższego dla każdej grupy społecznej, a także połączenie w dużo większym stopniu studiów teoretycznych z praktyką.

Raport przyjęła już komisja kultury Parlamentu Europejskiego, pod koniec kwietnia dokumentem zajmą się wszyscy europosłowie.

Reklama