"Wyklikaj szkołę” to część kampanii Ministerstwa Edukacji Narodowej, związanej z posłaniem do szkół podstawowych sześciolatków. Na interaktywnej mapie zgromadzono podstawowe informacje o wszystkich tego typu placówkach w Polsce, oraz wyniki ankiet, które w założeniu mają pozwolić rodzicom na ocenę czy dana szkoła to właściwe miejsce dla ich dziecka. Resort przekonuje, że jest w stanie sprawdzić każdą szkołę, pod kątem przygotowania do przyjęcia nowego, młodszego pokolenia pierwszoklasistów.
„Znajdziecie tu podstawowe informacje o placówce oraz link prowadzący do jej strony internetowej. W tym samym miejscu sukcesywnie będą zamieszczane ankiety, w których dyrektorzy, rady rodziców i wizytatorzy, ocenią stan przygotowania podstawówek na przyjęcie waszych dzieci, w tym na przyjęcie sześciolatków. Ankiety pomogą sprawdzić, czy szkoły są już gotowe, czy też są zadania, które dyrektorzy, nauczyciele i samorządy muszą dopracować, jak najlepiej wykorzystując czas do 1 września” – wyjaśniała ideę stworzenia interaktywnej mapy szkół minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.
Jak mapa działa w praktyce? Dane do niej są brane z Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych (RSPO). Po wybraniu obszaru (województwo -> powiat -> gmina) system wyświetla listę działających tam szkół podstawowych, z podziałem na wsie i miasta. Po wybraniu konkretnej szkoły, obok danych teleadresowych, znaleźć można wyniki trzech ankiet, wypełnionych odpowiednio przez: dyrektora, radę rodziców oraz przedstawionego z nazwiska wizytatora.
W ten sposób nie ruszając się sprzed ekranu komputera można dowiedzieć się m.in. ile dzieci szkoła umieści w jednej klasie, jakie przygotowano dla nich zajęcia dodatkowe (o ile takie w ogóle przewidziano), czy jest stołówka lub w jakich godzinach otwarta ma być świetlica.
Mapa MEN, chociaż nie zatrzyma dzieci w domu, sprawi chociaż, że ci rodzice, którzy mają wątpliwości co do placówki, będą mogli dokładnie sprawdzić gdzie posyłają swoje dziecko.