statystyki

Które dzieci mają zagwarantowane miejsce w przedszkolu?

autor: Artur Radwan24.02.2015, 16:00; Aktualizacja: 24.02.2015, 17:20
Od września 2015 r. obowiązkiem szkolnym zostaną objęte siedmiolatki (rocznik 2008), które w poprzednim roku nie zostały zapisane do pierwszej klasy.

Od września 2015 r. obowiązkiem szkolnym zostaną objęte siedmiolatki (rocznik 2008), które w poprzednim roku nie zostały zapisane do pierwszej klasy.źródło: ShutterStock

W tym roku przedszkola samorządowe co do zasady nie będą już przyjmować sześciolatków. Za to po raz pierwszy do takich placówek muszą być przyjęte czterolatki i, jak w poprzednich latach, pięciolatki.

Czy dla czterolatka znajdzie się miejsce w placówce

Mój syn kończy w tym roku cztery lata. Wcześniej nie był zapisany do przedszkola samorządowego, bo zajmowała się nim babcia. Nie chcieliśmy go też niepotrzebnie narażać na infekcje. Czy w tym roku gmina musi znaleźć dla niego miejsce?

W tym roku po raz pierwszy samorządy muszą zorganizować miejsca w przedszkolach lub oddziałach przedszkolnych w szkole dla czterolatków. Wcześniej mogły odmówić rodzicom z powodu braku miejsc. Może się jednak okazać, że gmina zaproponuje umieszczenie dziecka w innym przedszkolu niż to, które zostanie wybrane przez opiekunów. Tym bardziej że w grupach czterolatków może być już komplet dzieci, czyli po 25 maluchów. Samorządy mogą też wyznaczyć miejsce w niepublicznym przedszkolu, pod warunkiem że placówka przystąpiła do powszechnej rekrutacji. Nie oznacza to, że pobyt dziecka będzie droższy. Opłaty są takie same jak w gminnych placówkach. Gdyby samorząd nie wywiązał się z tego obowiązku, rodzice mogą wnieść odwołanie od odmowy przyjęcia. Sprawa może trafić nawet do sądu administracyjnego.

Podstawa prawna


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane