statystyki

Nie wszyscy naukowcy z urlopami na doktorat

autor: Urszula Mirowska-Łoskot11.02.2015, 07:19; Aktualizacja: 11.02.2015, 08:17

Brak płatnego wolnego na napisanie rozprawy doktorskiej dla pracowników instytutów badawczych jest uzasadniony.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) nie wyklucza jednak, że zajmie się sprawą przy najbliższej nowelizacji przepisów – tak wynika z odpowiedzi resortu nauki na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich (RPO). Wskazał on na niekorzystną sytuację pracowników instytutów badawczych pracujących nad przygotowaniem rozprawy doktorskiej – nie mają oni bowiem prawa do płatnego urlopu na jej napisanie. Taki przywilej z kolei przysługuje nauczycielom akademickim pracującym na uczelniach – mogą otrzymać płatne wolne w wymiarze trzech miesięcy. RPO poprosił MNiSW o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Resort nauki wskazuje, że porównując sytuację obu grup zawodowych, należy mieć przede wszystkim na uwadze podstawowe zadania, jakie realizują instytuty badawcze i uczelnie. Do podstawowej działalności tych pierwszych należy: prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych, przystosowanie ich wyników do potrzeb praktyki oraz ich wdrażanie.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane