statystyki

Sławomir Broniarz: Na podwyżki dla nauczycieli potrzeba 4 mld zł

autor: Artur Radwan03.02.2015, 07:39; Aktualizacja: 03.02.2015, 08:30
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarzźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Szef ZNP Sławomir Broniarz zapewnia, że rosnące żądania nie mają żadnego związku z nadchodzącymi wyborami.

Ewa Kopacz jest słabą kobietą?

Panią premier miałem okazję spotkać osobiście tylko raz podczas merytorycznego spotkania na komisji trójstronnej. Była wtedy ministrem zdrowia. Nie oceniam premierów przez pryzmat płci.

Po ostatnich protestach górników pokazała swoją słabość i przystała na ich warunki. Stąd więc moje pytanie, czy związkowcy po prostu nie wyczuli, że jest słabym premierem?

Z pewnością jest premierem, który przyszedł w trudnych okolicznościach z punktu widzenia wydarzeń w kraju. Doceniam prowadzenie rzeczywistego dialogu przez panią premier. Sami apelowaliśmy, by rząd wsłuchał się w to, co pracownicy mają do powiedzenia.

Czy czasami pańska strategia nie jest wpisana w rytm kalendarza wyborczego?

Nie, choć wysuwanie żądań w roku wyborczym nie jest zabronione. Jeśli mówimy o naszym wystąpieniu płacowym, to ono nie ma kontekstu wyborczego. Takie decyzje zapadły na krajowym zjeździe ZNP w listopadzie 2014 r. Wtedy oczywiście wiedzieliśmy, że w 2015 r. będą wybory, ale to nie był główny powód wystąpienia z takimi żądaniami.

Za premiera Tuska nie krzyczał pan tak głośno o podwyżki...

Jak to nie! Za jego rządów były manifestacje ZNP i były podwyżki, choć nie wyrażam zachwytu ich wysokością. Ciągle mówiło się o kryzysie, więc staraliśmy się to zrozumieć. A teraz mamy trzeci rok z rzędu bez wzrostu płac nawet o wskaźnik inflacji. Choć muszę przyznać, że w tym czasie wzrosły pensje nauczycieli akademickich, o co także zabiegał związek.

Według wyliczeń Ministerstwa Edukacji Narodowej wtedy płace wam wzrosły o 50 proc.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • janek(2015-02-04 12:56) Zgłoś naruszenie 11

    nalezy zlikwidować ZNP i odsunąc od wladzy Pana Broniarza bo jeszcze nic dobrego dla nauczycieli nie zrobil poza oflagowaniem i oplakatowaniem szkol. nic nie robi tylko utrzymuje siebie i cala armie zwiazkowcow ze skladek biednych nauczycieli. Wstyd

    Odpowiedz
  • Kleryk(2015-02-13 13:50) Zgłoś naruszenie 10

    Uwaga!!!
    Broniarz to PO-wiec
    Ściemnia już od 7 lat

    Odpowiedz
  • Carmen74(2015-02-03 19:02) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciele jak zawsze o podwyżki upominki się w tym samym okresie. Później protest albo strajk w kwietniu lub maju, bo to czas egzaminów gimnazjalnych i matur. Zawsze wiedzą kiedy się upomnieć,żeby wprowadzić zamieszanie i dostać swoje. Szkoda, że muszę dziecku zapłacić za korepetycje, bo matematyczka równo z dzwonkiem wchodzi na parking ,a nie do klasy itp Dajmy podwyżki, czternastki ,przywileje karty nauczyciela,a sami edukujmy dzieci. Chory układu za nasze pieniądze!!!

    Odpowiedz
  • emeryt(2015-02-07 14:11) Zgłoś naruszenie 01

    Do Tyk. Ty jesteś bezrobotny czy w godzinach pracy sobie klikasz? Radze ci uważać bo już jeden za coś takiego został bez pracy.

    Odpowiedz
  • kja(2015-03-09 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    Nie rozumiem dlaczego dajemy się tak napuszczać jedni na drugich i podpuszczać... w innych krajach kiedy jedna grupa zawodowa strajkuje to inne ją popierają i wspierają, a u nas jest tylko narzekanie i oskarżanie o lenistwo, nie wrzeszcz człowieku na górników jeśli nigdy jednym z nich nie byłeś nie wylewaj pomyj na nauczycieli jeśli jednym z nich nigdy nie byłeś, prawda jest taka, że nikt z nas nie jest wstanie poznać specyfiki danego zawodu jeśli nigdy go nie wykonywał... a przepraszam nauczyciel to nie człowiek? nie zasługuje na szacunek za codzienną pracę, której większej części nie widzimy bo wykonuje ją w domu? jego rodzina nie zasługuje na godne życie? tak samo jest z innymi grupami zawodowymi, które ostatnio strajkowały, jeśli dochodzi do otwartego buntu tak wielu to chyba sygnał, że dzieje się coś naprawdę niedobrego, więc zamiast atakować jedni drugich to się wspierajmy, czy naprawdę to jest aż tak wiele? nigdy nie wyrośniemy z tego polskiego piekiełka?

    Odpowiedz
  • tata2(2015-02-04 00:34) Zgłoś naruszenie 00

    A może chodzi o to że ilość nauczycieli jest odwrotnie proporcjonalna do jakości nauczania. Jest was za dużo, nie macie co robić więc drzecie się o kasę o jedyne 4 mld zł bo przecież jest rok wyborczy.
    Oprócz 10 mln urzędników proponuję drugie 10 mln nauczycieli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • filologini(2015-02-03 22:02) Zgłoś naruszenie 00

    11: filologini - poprawka 5000PLN - tyle wg usłużnych prorządowych mediów zarabia nauczyciel

    Odpowiedz
  • filologini(2015-02-03 22:00) Zgłoś naruszenie 00

    10: zróbmy dziesięć milionów urzędników - ci nowi urzędnicy poszerzą elektorat PO - o to chodzi; PO za pieniadze podatnika kupi sobie nowych wyborców po to, zeby trwać przy korycie. Edukacja dla plebsu nie jest warta tego, zeby w nią inwestować. PO pozamyka szkoły publiczne, wesprze prywatne takie jak te, do kórych chodzą dzieci ministry Kluzik pieniędzmi z budżetu i będzie pięknie - republika kolesiów kwitnie, bo głupie społeczeństwo wierzy, że nauczyciel pracuje 18 godz. tygodniowo i zarabia 500 PLN. Ciemnym narodem łatwo rządzić - nie od parady rząd inwestuje w media, które cyklicznie uruchamiajć nagonki na poszczególne grupy zawodowe i sieją kłamstwa łykane przez takich jak tu na forum - 3: agata, 6: becon czy 4: rodzic.

    Odpowiedz
  • zróbmy dziesięć milionów urzędników(2015-02-03 20:58) Zgłoś naruszenie 00

    Dla urzędników państwowych natomiast G--NO - już tradycyjnie.
    Oczywiście forsa jest, bo rząd PO-wców przeznaczył te pieniądze na nabór na nowych pracowników, tak jakby urzędników było jeszcze za mało. Po co zapłacić więcej tym co już są, skoro można przyjąć kolejnych.
    Ten kraju to już jest sama kamieni kupa, bo H... i D... już też wyemigrowali.

    Odpowiedz
  • jan(2015-02-03 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    należy religię wyrzucić ze szkół ni mamy 2 mld zł rocznie ,zamknąć 2 nierentowne kopalnie i mamy kolejne 2 mld.zł

    Odpowiedz
  • tyk(2015-02-04 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    ten bolszewicki system ochrony nauczycieli w postaci karty nauczyciela jest hamulcem w chorym systemie edukacji --p. Broniarz- podwyzki i ustalanie wynagrodzen dopiero kiedy system bedzie normalny--normalnosc w polskich warunkach jest trudna do wytlumaczenia a co dopiero do wdrozenia- --pierwszy krok normalnosci 40 godzin pracy, krotkie wakacje, polowa do weryfikacji czyli do zwolnienia, uproszczenie programu nauczania i oceniania-rozszerzony material tylko dla zainteresowanych, zamiast np. rozdetego WOSu i historii-- podstawy bankowosci,ksiegowosci, zarzadzania przedsiebiorczosci itd.. w szybkim i madrym skrocie

    Odpowiedz
  • emeryt(2015-02-03 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    Dziwne jest 6 komentarzy i wszystkie w godzinach pracy.No , no ale pracusie,a do nauczycieli zieją nienawiścią.

    Odpowiedz
  • Skromny(2015-02-03 18:00) Zgłoś naruszenie 00

    Do rodzica.To nie jest pan Bednarz tylko pan Broniarz.

    Odpowiedz
  • becon(2015-02-03 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    No nie! Bezczelność i roszczeniowość tej grupy zawodowej nie zna granic! Ciągle mało i mało. Dopiero co wyleżeli się 2 tygodnie z okazji przerwy świątecznej a teraz znowu umierają z nudów na feriach. No i jeszcze kasa, kasa, więcej kasy...

    Odpowiedz
  • rodzic(2015-02-03 13:58) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Bednarz za co dla nauczycieli podwyżki- za 18 godzin tygodniowo- Czy Pan wie ile godzin pracuje nauczyciel na zachodzie? Wy chcecie brać pieniądze za odwalenie godzin a gdzie jest nauka. Biedni nauczyciele tak uczą aby każdy rodzić brał dla swojego dziecka korepetycje bo szkoła obecna zeszła na psy. Tak jest jak w szkole publicznej decyduje ksiądz.Amen

    Odpowiedz
  • rodzic(2015-02-03 13:58) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Bednarz za co dla nauczycieli podwyżki- za 18 godzin tygodniowo- Czy Pan wie ile godzin pracuje nauczyciel na zachodzie? Wy chcecie brać pieniądze za odwalenie godzin a gdzie jest nauka. Biedni nauczyciele tak uczą aby każdy rodzić brał dla swojego dziecka korepetycje bo szkoła obecna zeszła na psy. Tak jest jak w szkole publicznej decyduje ksiądz.Amen

    Odpowiedz
  • agata(2015-02-03 12:16) Zgłoś naruszenie 01

    Zwolnić połowę nauczycieli a pozostałym podnieść pensje o 100%. Oczywiście za 40 godzinny tydzień pracy.

    Odpowiedz
  • maniek(2015-02-03 11:25) Zgłoś naruszenie 00

    "A teraz mamy trzeci rok z rzędu bez wzrostu płac nawet o wskaźnik inflacji"
    hehehe
    w sądach taka sytuacja trwa od 7 lat...

    Odpowiedz