statystyki

Związki chcą zmian w płacach nauczycieli. Będzie wyższe wynagrodzenie zasadnicze?

autor: Artur Radwan28.01.2015, 07:33; Aktualizacja: 28.01.2015, 07:47
NSZZ „Solidarność” uważa, że pensje nauczycieli w 2016 r. powinny wzrosnąć o 9 proc. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się aż 10 proc.

NSZZ „Solidarność” uważa, że pensje nauczycieli w 2016 r. powinny wzrosnąć o 9 proc. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się aż 10 proc.źródło: ShutterStock

Pedagodzy walczą nie tylko o zwykłe podwyżki. Chcą też znacznego wzrostu udziału wynagrodzenia zasadniczego w otrzymywanych wypłatach.

NSZZ „Solidarność” uważa, że pensje nauczycieli w 2016 r. powinny wzrosnąć o 9 proc. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się aż 10 proc. Przy planowaniu budżetu trzeba byłoby zarezerwować na ten cel ok. 3 mld zł. To nie wszystko – związków nie zadowala sam wzrost kwoty bazowej (obecnie wynosi ona 2717 zł), od której jest liczona średnia pensja pedagogów. Chcą też zwiększenia udziału wynagrodzenia zasadniczego w całej puli składników, które wpływają na średnią płacę.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • mieszkaniec zielonej wyspy(2015-01-28 16:30) Zgłoś naruszenie 42

    I słusznie, że się domagają tych 10%. W końcu rokrocznie mamy jakiś wzrost gospodarczy więc od ostatnich podwyżek w 2012r., przez te minione trzy lata, chyba się uzbierało te 10% przyrostu dochodów państwa. Wszystkie grupy zawodowe powinny domagać się wzrostu płac, bo chyba o to właśnie chodzi, by zwykłym ludziom żyło się coraz lepiej a nie tak samo jak przed laty lub gorzej. Czyż nie? Wszyscy powinni w ramach swoich związków zawodowych walczyć o to, by w perspektywie swojego życia zawodowego (a nie swoich dzieci czy wnuków) osiągnąć poziom dochodów dziadowskiej Grecji, Portugalii czy Hiszpanii. Wszak pracuje się po to by zarabiać jak najwięcej i żyć na godnym poziomie europejskim, a skoro w 2004r. zdecydowaliśmy się dołączyć do klubu bogatych, to trzeba drobnymi kroczkami kroczyć w stronę satysfakcjonujących pensji. Amen.

    Odpowiedz
  • chłop(2015-01-28 23:42) Zgłoś naruszenie 31

    Nauczyciele --do roboty ,do roboty!!!

    Odpowiedz
  • rysz64(2015-01-28 21:25) Zgłoś naruszenie 22

    A może by tak na początek zrezygnować z karty nauczyciela, tego wspaniałego daru otrzymanego od członka Przestępczej Organizacji Zbrojnej, mordercy komunistycznemu, sługusowi sowieckiemu z rękoma we krwi itd, itp.
    Tak byłoby honorowo, ale dla szmalu i wygody wszystkie gnidy robią to samo.

    Odpowiedz
  • xyz(2015-05-14 08:21) Zgłoś naruszenie 22

    Do 3!
    Poziom wiedzy i oceny rzeczywistości woła o pomstę do nieba. Rada nauczycieli niczym obiecanki pana Dudy. Wszyscy domagajmy się tak jak nauczyciele podwyżek, przywilejów, więcej wolnego.
    W porównaniu do reszty społeczeństwa nauczyciele tkwią w głębokim socjalizmie, państwie socjalnym. Skąd na to brać ? A co ich to obchodzi. Taki poziom przedstawiają ci wybitni a jakże biedni nauczyciele. Biedni głównie intelektualnie.

    Odpowiedz
  • klik(2015-02-02 21:08) Zgłoś naruszenie 21

    Widzę że znowu tych biednych i zapracowanych nauczycieli prawda w oczy kole, bo znów zaczynają straszyć innych użytkowników forum podkablowaniem... Dobre; Tak naprawdę to g...o was powinno obchodzić, kto i skąd pisze, bo to forum publiczne! Ważne są prawda i argumenty a te jak widać niektórym nawiedzonym przeszkadzają. Żenada.

    Odpowiedz
  • m-n(2015-01-28 15:39) Zgłoś naruszenie 20

    Za co!

    Odpowiedz
  • 1979(2015-02-11 22:34) Zgłoś naruszenie 20

    Kwota bazowa dla nauczycieli od 2008 r. wzrosła o 900 zł, urzędników o 0 zł. Pedagogów oczekujących podwyżek zapraszamy na koniec kolejki.

    Odpowiedz
  • anna(2015-01-28 15:45) Zgłoś naruszenie 20

    Może referendum?

    Odpowiedz
  • tata2(2015-01-28 20:28) Zgłoś naruszenie 21

    Nie żartujcie sobie! Za co?! Za pracę 20 godzin tygodniowo! Miłych ferii pracusie!

    Odpowiedz
  • Chemik(2015-01-28 22:19) Zgłoś naruszenie 12

    Do rysz.
    Jaka elokwencja i kultura. W szkole uczniowie codziennie pokazują, kim są i jak się zachowują ich rodzice. Jako nauczyciel szkoły średniej, uczący dwóch przedmiotów maturalnych też jestem za likwidacją karty nauczyciela, bo moje ferie w tym roku trwają aż trzy dni, resztę spędzam z uczniami na konsultacjach i zajęciach laboratoryjnych. Każdego zazdrośnika zapraszam serdecznie do pracy w szkole, wtedy będzie miał do czynienia w każdej klasie z co najmniej 20 na 30 uczniów takimi rysz 64

    Odpowiedz
  • EM(2015-01-29 11:19) Zgłoś naruszenie 12

    Do skarbony.Tylko,że połowa urzędników w twoim urzędzie przychodzi do pracy , robi kawę i o godz 7:39 zabiera się do pisania komentarzy.Radzę ci uważać ba już jeden taki jak ty został namierzony i wyleciał z roboty.Lepiej pilnuj swojego tyłka, żeby nie spał z krzesła bo nawet 1.300-1.600 na łapkę nie dostaniesz.

    Odpowiedz
  • skarbona(2015-01-29 07:39) Zgłoś naruszenie 00

    do nn
    3.200? Mało?
    A wiesz, że połowa urzędników w moim urzędzie ma 1300-1600 na rękę
    I zero rewaloryzacji od lat. I kwota bazowa niezmieniana od 2008r. (czyli 1.874zł).

    Ps. śmiać mi się chce jak czytam jak to nauczyciele pracują w domu. Pani od wych. fiz. też? A może pani od zajęć plastycznych? Nie? to może pani ze świetlicy albo biblioteki?

    Odpowiedz
  • xxz(2015-01-31 16:29) Zgłoś naruszenie 02

    Do chłopa.Chłop do pługa, do pługa!

    Odpowiedz
  • bb(2015-01-28 20:59) Zgłoś naruszenie 00

    urlop mam wypoczynkowy

    Odpowiedz