Studenci, którzy pomagali Ukraińcom np. w ramach wolontariatu, będą mogli wnioskować o zaliczenie praktyk zawodowych. Potrzebne będzie zaświadczenie.
Studenci, którzy pomagali Ukraińcom np. w ramach wolontariatu, będą mogli wnioskować o zaliczenie praktyk zawodowych. Potrzebne będzie zaświadczenie.
Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie studiów, który został skierowany do konsultacji.
Proponowane przepisy mają wprowadzić możliwość ubiegania się o zaliczenie, np. praktyk zawodowych, do których w programie studiów zostały przypisane efekty uczenia się obejmujące umiejętności praktyczne nabyte w czasie wykonywania w trakcie roku akademickiego 2021/2022 zadań związanych z pomocą obywatelom Ukrainy.
Uczelnia będzie mogła zaliczyć zajęcia lub ich część, uwzględniając informacje o liczbie godzin i charakterze wykonywanych czynności, zawarte w zaświadczeniu wydanym przez podmiot, w którym student pracował. O jakie podmioty chodzi? Przykładowo jednostki samorządu terytorialnego, fundacje, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe czy inne realizujące zadania publiczne.
– Z uwagi na szczególne okoliczności związane z konfliktem zbrojnym w Ukrainie wiele podmiotów podejmuje działania polegające na zapewnianiu pomocy uchodźcom. Prowadzenie takiej działalności wymaga zaangażowania dużej liczby osób, a wsparcie to jest zapewniane m.in. przez wolontariuszy, wśród których znaczną grupę stanowią studenci. Uczestnicząc w realizacji zadań zapewniających pomoc obywatelom Ukrainy, mogą oni nabywać umiejętności i kompetencje społeczne zgodne z efektami uczenia się, których uzyskanie jest wymagane programem studiów – wyjaśnia MEiN.
Proponowane rozporządzenie zawiera także inne zmiany. Umożliwi uczelniom prowadzenie jednolitych studiów magisterskich na kierunkach: architektura wnętrz, psychologia i biologia zwierząt, logopedia oraz tych, na których kształci się funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej (w służbie kandydackiej), a także fakultetach, gdzie jest realizowane wyłącznie kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela (z wyłączeniem kierunków pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz specjalna, które już obecnie są obligatoryjnie prowadzone jako jednolite studia magisterskie). Taka możliwość będzie wprowadzona od roku akademickiego 2022/2023.
Etap legislacyjny
Projekt w trakcie uzgodnień
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama