Od pomysłu do projektu
Czasem ma się dobry pomysł, ale nie wie się, jak go zrealizować. Właśnie dlatego powstały inkubatory dostępności finansowane z programu Wiedza Edukacja Rozwój. Pomagają one rozwinąć pomysły niwelujące bariery dostępności w życiu codziennym osób z niepełnosprawnościami i starszych. Inkubatory oferują kompleksowe wsparcie doświadczonych ekspertów na każdym etapie projektu – od ogólnego planu po wdrożenie danej idei. Zaakceptowane projekty zyskują dofinansowanie w postaci grantu.
Realna zmiana
Reklama
Dzięki inkubatorom w społeczeństwie zachodzą namacalne zmiany. Przykładem może być innowacyjny projekt „Sztuka dostępna”, czyli stworzony przez Fundację Sztuka Forma podręcznik przedstawiający metody tworzenia sztuki dla dzieci z niepełnosprawnościami. Omówione w nim zostały zarówno propozycje rozwiązań technologicznych zwiększających dostępność sztuki, jak i metody pracy artystyczno-warsztatowej. To tylko jeden z wielu projektów, które powstają w inkubatorach dostępności.
Certyfikaty dostępności
Czasem wystarczą niewielkie zmiany, by zmienić środowisko na bardziej dostępne. Korzystają na tym nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, lecz także przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe. W I kw. 2022 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikuje listę instytucji, które po przeprowadzeniu audytu dostępności będą mogły wystawiać certyfikaty dostępności. Certyfikaty będą upoważniały posiadaczy do obniżenia o 5 proc. składek ponoszonych na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dlatego warto zadbać o zwiększenie dostępności już teraz. Opłaci się to wszystkim!
Kliknij „Czytaj więcej” i poznaj lepiej Program Dostępność Plus
foto: materiały prasowe

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Autor: Jan Bugdalski