W długie weekendy nauczyciele powinni pracować. Jednak szkoły namawiają, żeby nie posyłać dzieci do szkoły

autor: Artur Radwan26.09.2014, 18:00
Kalendarz

O ustaleniu dodatkowych dni wolnych od zajęć rodzice dowiadują się na wywiadówkach w pierwszym miesiącu nauki.źródło: ShutterStock

Minister edukacji narodowej apeluje do rodziców, aby nie zgadzali się na zamykanie placówek oświatowych w długie weekendy.

Do końca września dyrektorzy szkół powinni poinformować uczniów i rodziców m.in. o systemie oceniania i statucie placówki, podstawie programowej, szkolnym zestawie programów nauczania i podręczników. Mogą też ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć. W szkołach podstawowych i zasadniczych może ich być sześć, a w gimnazjum o dwa więcej. Z kolei w liceach i technikach jest ich już dziesięć. Takie rozwiązanie jest określone w par. 5 ust. 2 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. nr 46, poz. 432 ze zm.).


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (28)

 • grtgae(2014-09-27 14:16) Zgłoś naruszenie 00

  Wypadałoby dać szczegółową listę takich placówek, a nie uprawiać czerwone dziennikarstwo. PS- gdybym była dzieckiem, a rodzice w dzień wolny kazaliby mi iść do szkoły, zamiast zostawić pół dnia przed telewizorem, a drugie na placu, to bym urządziła sajgon.

  Odpowiedz
 • ddd(2014-09-27 14:29) Zgłoś naruszenie 00

  1. poproszę o nazwy KONKRETNYCH PLACÓWEK NARUSZAJĄCYCH PRAWO
  2. rozumiem, że gazeta zawiadomiła właściwe kuratoria oświaty o swoich UDOKUMENTOWANYCH zarzutach?

  Odpowiedz
 • nauczycielka(2014-09-27 17:43) Zgłoś naruszenie 00

  Please!!! Kochani rodzice, przysyłajcie dzieci do szkoły 1,2,3, maja. Błagam, przyślijcie swoje pociechy w kolejne długie weekendy. Wasze dzieci będą wam za to dozgonnie wdzięczne. Sama mam dzieci i wiem, jak cieszą się z długich weekendów. Chcą się wyspać, spędzić czas z rodziną, odpocząć, wyjechać.

  Odpowiedz
 • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2014-09-27 17:49) Zgłoś naruszenie 00

  Redaktor,Radwan ,kiedyś publicznie chwalił się .że zna panią Minister Oświaty ,to należy wykorzystać tą znajomość.Dodatkowe dni wolne to Nauczyciele sobie sami nie wymyślili,zostały wprowadzone do szkół zarządzeniem Ministerstwa i do czego ty człowieku ludzi namawiasz w Gazecie ,która drugi człon ma prawna, do nie respektowania prawa.Wychowawca ma obowiązek zebrania od rodziców oświadczeń jak wykorzystają oni dni wolne ,czy ich dzieci przyjdą do szkoły.Szkoła ma obowiązek zapewnienia uczniom,którzy przyjdą w tym czasie zajęć.Indolencja pana w temacie oświaty plus jakaś chorobliwa nienawiść do Nauczycieli mnie osobiście zdumiewa.

  Odpowiedz
 • jasiulek(2014-09-27 22:49) Zgłoś naruszenie 00

  odp...się od nauczycieli, wszystko nie pasuje, to tamto siamto, wyluzujcie.
  u góry chłapią miliony i jest dobrze.
  nauczyciele rujnują gminne budżety zarabiając 2,5 tys. na rękę...
  żenada

  Odpowiedz
 • DO:3: nauczycielka z IP: 89.17.225.* (2014-09-27 1(2014-09-27 23:07) Zgłoś naruszenie 00

  Niestety Szanowna Pani nie wszyscy w tym kraju pracują w szkolnictwie mając wszelkie weekendy, święta i wakacje wolne.

  Niech Pani wyjaśni mojemu pracodawcy, że chcę spędzić długi weekend z dziećmi... już widzę jego reakcję - ŚMIECH albo odpowiedź "no to sobie szukaj innej - przyjaznej matce pracy".

  Odpowiedz
 • sprawiedliwa(2014-09-29 08:56) Zgłoś naruszenie 00

  do nauczycielki: ręce opadają do ziemi czytając Pani post!!! oczywiście że 01 i 03 jest wolne i oczywiste że 02 pracuje się, a dzieci są w domu same, o jakim wyjeździe rodzinnym my tu mówimy! Żyje pani oderwana od rzyczywistości, niech pani popracuje miesiąc po 8-9 godz. dziennie u prywaciarza, to wtedy wrócimy do dyskusji. Czas zrobić porządek z przywilejami tejże roszczeniowej grupy zawodowej!!!

  Odpowiedz
 • xyz(2014-09-29 11:12) Zgłoś naruszenie 00

  Nauczyciele nie znają realiów życia w Polsce po przemianie ustrojowej. Oni ciągle tkwią w poprzedniej epoce.
  Wszyscy wiedzą, że jeśli mogą odrobić dni za wolne między świętami to to robią. Jeśli nie wymagają od rodziców, aby nie przysyłali dzieci do szkoły to jest dobrze. Niestety rodzice kombinują opiekę nad dziećmi by nie narazić się kochanym nauczycielom. Wiele szkół podpiera się oświadczeniami od rodziców, że dzieci mają opiekę w dni kiedy ci muszą iść do pracy.
  DDD. Szkoła nie jest kontrolowana w te dni. Co najwyżej potem a wtedy tworzy się dokumenty o gotowości przyjęcia dzieci w w/ dniach. Nie piszcie, że jest inaczej.

  Odpowiedz
 • olo(2014-09-29 19:52) Zgłoś naruszenie 00

  szkoła, jak sama nazwa mówi jest od NAUCZANIA (było tak od zawsze)
  Jeśli "zapracowani" rodzice chcą opieki , to są placówki opiekuńcze typu dom dziecka, sierociniec u sióstr zakonnych, bursy, internaty (te placówki sprawują OPIEKE całodobową)
  I niech rodzice ZAPŁACĄ za Uługę pilnowania i opiekę opiekunkom, bonom, guwrnantkom
  Szkoła nie jest od pilnowania cudzych bachorów

  Odpowiedz
 • nn(2014-09-29 22:25) Zgłoś naruszenie 00

  Rodzice, spokojnie, bez nerw. W dni takie jak 2 maja nie ma zajęć dydaktycznych. Ale jest za to zapewniona opieka. Nie musi być pełnej obsady szkoły, tym bardziej, że liceum czy technikum żaden uczeń w ten dzień z własnej woli nie przychodzi. Całkowicie wystarcza dyżur kilku nauczycieli, którzy i tak snuja się bez sensu po szkole, bo dzieci nie ma żadnych.

  Odpowiedz
 • Plb(2014-09-30 13:19) Zgłoś naruszenie 00

  Do olo
  Z karty nauczyciela
  Obowiązki nauczycieli

  Art. 6. Nauczyciel obowiązany jest:
  1) rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i OPIEKUŃCZĄ, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę;

  Więc dlaczego szkoła ma nie opiekować się dziećmi jak ich rodzice ciężko pracują? Przecież to należy do waszych obowiązków... (I szkoły...)

  Odpowiedz
 • olo(2014-09-30 14:41) Zgłoś naruszenie 00

  Plb, siedzisz na forum i robisz za płatnego trola MEN i Radwana Grabka i innych taich "mądrych inaczej"
  Wyraźnie trolu napisałem, że od zarania dziejów zadaniem szkoły jest NAUCZANIE. Wychowanie i opieka to ZADANIE RODZICOW.
  Nauczyciel wychowuje i opiekuje się w trakcie swoich zadań dydaktycznych - lekcji, oraz sprawuje opiekę się w czasie lekcji nad dziećmi, aby sobie nic nie zrobiły.
  Natomiast Ty chcesz, aby nauczyciel stał się bezpłatną nianiką i opiekunką. w wekendy i może jeszcze święta (najlepiej 24h)
  Przypominam Ci więc, że od tego są placówki. typu bursa, internat, sierociniec, może jakiś "biznesmen" otworzy jakiś hostel dla dzieci. ale za to trzeba płacić !!!
  a tu sam się wkopałeś...
  "w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć ORGANIZOWANYCH przez szkołę"

  Głównym i Pierwszym zadaniem szkoły jest organizowanie jest zajęć dydaktycznych i procesu nauczania ,a nie opieki w dni wolne,
  Poza tym dyrektor nie musi wykorzystywać dni wolnych. Szkoła może mieć normalne lekcje np. 2 maja, tylko zgadnij kotku ile dzieci przyjdzie...z Liceum, Technikum i gimnazjum -0, z 4-6 SP 2-3, a nawet z 1-3 jak praktyka pokazuje przychodzą nieliczni
  Ale Ty jesteś taki sadysta w dokopywaniu nauczycielom, że jesteś zdolny kazać dzieciom pójść do szkoły w ferie i wakacje - nawet kosztem ich odpoczynku psychicznego od szkoły, tylko po to by nauczyciele oberwali. Tylko przyponij sobie siebie ze szkoły ... ile razy przyszedłeś w wakacje ferie...
  ps
  Za każdą pracę trzeba płacić poszukaj sobie ile kosztuje godzna opieki nad dzieckiem trolu

  Odpowiedz
 • Anka(2014-09-30 15:31) Zgłoś naruszenie 00

  Bo nauczyciele to święte krowy i chca miec wolne za friko urlop 2 miesiące i ferie to dla nygusow za mało

  Odpowiedz
 • olo(2014-09-30 15:38) Zgłoś naruszenie 00

  13: Anka
  Bo nauczyciele to święte krowy i chca miec wolne za friko urlop 2 miesiące i ferie to dla nygusow za mało

  To zapraszam do szkoły, do stada świętych krów "po nygusuj się" tak z rok szkolny i potem rycz,
  Zapewniam , że szybko zmienisz zdanie.

  Odpowiedz
 • Plb(2014-09-30 16:08) Zgłoś naruszenie 00

  Do Olo
  Zmienisz zdanie? Chętnie popracowałbym rok z taką ilością przywilejów.
  W zeszłym roku przerwa związana z Bożym Narodzeniem w niektórych szkołach trwała od 21 grudnia do 6 stycznia - 15 dni kalendarzowych... w tym czasie ... normalny Kowalski miał 7 dni roboczych... Jak w ciągu roku uzbiera się ponad 70 dni (pracujących) wolnych od uczenia (a tak jest) to ... nie powiesz mi, że taka sytuacja nie jest dość komfortowa i nie rekompensuje z naddatkiem tych średnio 4 lekcji dziennie (3 godzin)...

  I oburza mnie postawa nauczycieli mówiący, że do ich obowiązków nie należy opieka - jak byk jest w treści KN, że należy.

  Po tonie Twojej wypowiedzi wnoszę, że mocno się zirytowałeś. Tylko cały problem jest taki, że nie masz racji w tym co piszesz. Bo ze swojego doświadczenia wiem, że jak miałem dobrze przygotowane dodatkowe zajęcia (nawet po szkole i to dosyć późno, czy w soboty) to chętnie zostawałem (w szkole podstawowej)... Teraz już nie ma takich nauczycieli - aby do domu i jak najkrócej bo dzieci są głośne... (zawsze były).

  A i bawi mnie nieraz, jak nauczyciele piszą, że musieli być w trakcie długiego weekendu na dyżurze - a ile on trwał? Każdy z nich był 8 godzin? Bo tyle trwa dzień pracy ... (Powinien, zwłaszcza jak nie uczysz). Dla was pojawienie się w szkole na 30 minut oznacza dniówkę ...

  Odpowiedz
 • Plb(2014-09-30 16:09) Zgłoś naruszenie 00

  Nie 15 a 17 dni kalendarzowych było...

  Odpowiedz
 • Plb(2014-09-30 16:12) Zgłoś naruszenie 00

  Dla Kowalskiego 7 dni roboczych to jest 27% Urlopu.

  Odpowiedz
 • olo(2014-09-30 16:43) Zgłoś naruszenie 00

  Plb-
  "I oburza mnie postawa nauczycieli mówiący, że do ich obowiązków nie należy opieka - jak byk jest w treści KN, że należy"

  Do obowiązków nauczyciela należy dydaktyka, czyli nauczanie- to jest jego GLOWNYM zadaniem i to ma w umowie o pracę. Przy okazji tego zadania wychowuje, i wczasie tych zajęć dydaktycznych sprawuje opiekę nad uczniem.

  A mnie oburza, że szukasz jeleni, którzy mają sprawować darmową opiekę, Jeóli chcesz opieki to powtarzam masz internat, dom dziecka , bursę,siostry zakonne, itp.jest jeden szkopuł trzeba zapłacić... (sprawdź ile kosztuje godzina pracy opiekunki
  (przypominam, nauczyciel ma płacone za pensum 18 godzin dydaktycznych , prace przygotowawcze do zajęć, biurokrację szkolną, zebrania rady itp, dochodzą 2 godziny za frajer czyli karciane, i nie ma tam słowa o opiece poza zajęciami dydaktycznymi.
  Chyba, że ma się etat na świetlicy .. to co innnego

  Chcesz opieki to zapłać !!!

  Odpowiedz
 • Plb(2014-09-30 20:00) Zgłoś naruszenie 00

  Spokojnie... Już niedługo wszystkie szkoły zmienią właścicieli i mimo, że wciąż będą działały na zasadach szkoły publicznej, bezpłatnej to zasady zatrudnienia i nadzoru nauczycieli diametralnie się zmienią. A wtedy będziecie robić to na co będzie zapotrzebowanie, m.in. to do czego jest stworzona szkoła czyli także opieki nad dziećmi. Będziecie zatrudnieni na kodeks pracy i będziecie do dyspozycji w szkole 8 godzin dziennie w każdy pracujący dzień obejmując należny urlop. Ja rozumiem, że czujesz się ponad nami szaraczkami... Ale ta buta niewiele dobrego przyniesie...

  Odpowiedz
 • malbe(2014-10-01 09:55) Zgłoś naruszenie 00

  PLB - system, który proponujesz, czyli urynkowienie oświaty, nie funkcjonuje w żadnym cywilizowanym państwie. Wszędzie, gdzie dba się o edukację, zawód nauczyciela jest objęty specjalną ochroną i regulowany dokumentem na podobieństwo naszej karty nauczyciela (odsyłam do corocznego raportu Education at a Glance). Ponadto statystyki wykazują, że polscy nauczyciele cały czas są w ogonie, jeśli chodzi o zarobki i wcale nie interesuje mnie kontrargument, że "wszyscy Polacy mało zarabiają". To są twarde fakty, Ty możesz sobie oczywiście wypisywać różne bzdury, za które pewnie płacą ci samorządowcy i MEN, ale z faktami się nie dyskutuje.
  A propos tych dni wolnych - co mam robić w szkole wtedy, gdy nie ma w niej ani jednego ucznia? Siedzieć dla Twojej satysfakcji? Nowoczesne firmy odchodzą teraz narzucania obowiązku spędzania określonej ilości czasu w pracy; liczy się efektywność, jakość a nie ilość. Słyszałeś, co zaproponował ostatnio Branson?
  Jeśli usłyszę, że mam uzupełniać dokumentację, to od razu wyjaśniam - w pracy nie mam ku temu warunków (brak sprzętu, ciągle psująca się drukarka itd.), więc tym wszystkim zajmuję się w domu (robię w domu to, co powinnam robić w pracy, ale nie stwarza mi ku temu warunków samorząd, którego obowiązkiem jest zapewnienie nauczycielowi warsztatu pracy).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane