Jak składać reklamacje wadliwych podręczników i przyborów szkolnych

autor: Adam Makosz22.09.2014, 07:40; Aktualizacja: 22.09.2014, 10:02
Czy mogę zwrócić nietrafioną książkę?

Czy mogę zwrócić nietrafioną książkę?źródło: ShutterStock

Podręczniki i przybory szkolne można oddać do księgarni tylko wtedy, gdy posiadają niedostrzeżone wcześniej wady. Jeżeli pełnowartościowa książka nie będzie odpowiadała podstawie programowej, sprzedawca ma prawo sprzeciwić się zwrotowi

Czy sprzedawca może nie przyjąć reklamacji?

Mój syn pokazał mi, że kupiony zaledwie miesiąc temu podręcznik do biologii się rozkleja. W dodatku na niektórych kartach jest nieczytelna czcionka. Złożyłam reklamację u sprzedawcy. Powiedział mi jednak, że nie przyjmie zwrotu, bo rozmazany tekst można było od razu zauważyć przy zakupie, a rozklejone kartki mogą być wynikiem nieprawidłowego używania książki. Czy ma rację?

Sprzedawca podręczników szkolnych nie może wymagać od swoich klientów, aby jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie sprawdzali, czy książki nie posiadają ukrytych wad. Jeżeli okaże się później, że brakuje w nich kilku kartek, rozklejają się one bez powodu albo źle wydrukowano tekst, mamy prawo do złożenia reklamacji.

Wadliwy podręcznik można reklamować w ciągu dwóch lat od daty zakupu. Skargę najlepiej od razu złożyć na piśmie i to w dwóch egzemplarzach. Na jednym z nich przedsiębiorca powinien pokwitować przyjęcie reklamacji i datę jej wpływu. Ten egzemplarz należy zachować. Do pisma trzeba dołączyć kopię paragonu lub innego dowodu zakupu książki. Tylko na tej podstawie można stwierdzić, że porozklejany podręcznik pochodzi z konkretnej księgarni. Reklamację można złożyć nawet w przypadku zakupu używanych podręczników. Sprzedawca może tutaj jedynie skrócić okres odpowiedzialności za wady towaru do jednego roku.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane