statystyki

Szkoły zawodowe do poprawki. Firmy wycofują się z kształcenia fachowców

autor: Urszula Mirowska-Łoskot12.09.2014, 07:35; Aktualizacja: 12.09.2014, 08:39
Wsparcie szkolnictwa zawodowego rzeczywiście jest konieczne. Zdaniem ekspertów zawodzi wiele jego elementów. P

Wsparcie szkolnictwa zawodowego rzeczywiście jest konieczne. Zdaniem ekspertów zawodzi wiele jego elementów. Pźródło: ShutterStock

Dostają za niskie wsparcie od rządu, a uczniowie domagają się udziału w zyskach z dofinansowania

Rok szkolny 2014/2015 będzie poświęcony szkolnictwu zawodowemu – zapowiedziała w Sejmie Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej.

Dodała, że jest coraz większe zapotrzebowanie, aby dobre wykształcenie ogólne łączyć z przygotowaniem zawodowym. – Tam, gdzie szkolnictwo zawodowe jest zaniedbane, musi zostać odbudowane. Chcemy również, aby była ścisła współpraca z lokalnym rynkiem pracy – uzupełniła szefowa MEN.

Jak zapowiada biuro prasowe resortu, jeszcze we wrześniu zostaną przedstawione szczegółowe plany MEN.

– Zmiany nie będą rewolucyjne, a ewolucyjne. Nie chodzi bowiem o kolejną reformę kształcenia zawodowego. Przecież ostatnia obowiązuje dopiero od 2012 r., a zakończy się w 2017 r. Chcielibyśmy, aby niektóre procesy zachodziły jednak nieco szybciej. Na przykład te związane z udziałem przedsiębiorców w nauczaniu uczniów. Będziemy rozwijać kształcenia dualne – tłumaczy DGP Tadeusz Sławecki, wiceminister edukacji narodowej.

Dodaje, że resort chce, aby placówki skupiły się przede wszystkim na rozwijaniu praktycznych umiejętności.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • elka(2014-09-12 21:56) Zgłoś naruszenie 00

  po co było likwidować zawodówki,mamy słabych polityków,nie potrafią wzorować się na Niemcach którzy szanują wszystkie zawody a nam się zachciało samych mgr

  Odpowiedz
 • U(2014-09-15 19:40) Zgłoś naruszenie 00

  A od kiedy to uczeń u pracodawcy na praktykach ma jakiekolwiek prawa ??? To pracodawca robi łaskę szkole i organowi założycielskiemu, że przyjmie takiego ucznia w ogóle na praktykę a on mu stawia warunki i chce zysków z dofinansowania. Może takie numery uczniowie robią w szkołach i wszystko im się należy i jest wszystko wolno dlatego, że Państwo nie płaci szkole za naukę w postaci jakości kształcenia tylko za ucznia w postaci sztuki.
  Znam takich pracodawców firm prywatnych gdzie za przyjęcie na praktykę do warsztatu (termin) to uczeń płaci za wiedzę oraz możliwość nauki i nie ma taryfy ulgowej po osiem godzin pracuj a jak się nie podoba to do widzenia. Ktoś pisał ten artykuł wcześniej ucząc w szkole i takie nawyki pozostały.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane