Unia pomoże wyposażyć zawodówki

autor: Artur Radwan08.08.2014, 16:00; Aktualizacja: 10.09.2014, 14:30
Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej

Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowejźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

W nadchodzącym roku szkolnym przeszkolimy ok. 18 tys. nauczycieli gimnazjów pod kątem doradztwa zawodowego - mówi w wywiadzie dla DGP Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

We wrześniu rozpoczyna się rok szkolnictwa zawodowego. Czy uczniowie w dalszym ciągu decydują się na tego typu placówki?

Tak. I nie są to szkoły drugiego wyboru. Z cząstkowych danych z tego roku mamy informacje, że o jedno miejsce w technikum czy nawet w zawodówce ubiegało się czasami do trzech kandydatów. W ubiegłym roku 55,5 proc. gimnazjalistów, mimo niżu demograficznego, decydowało się na technika i zasadnicze szkoły zawodowe.

Samorządy zgłaszają jednak problemy z wyposażaniem warsztatów do zajęć praktycznych. Czy mogą tu liczyć na wsparcie MEN?

Znam przypadki starostów, którzy na potrzeby kilku szkół zawodowych utworzyli międzyszkolne ośrodki kształcenia zawodowego. Są one przez nas finansowane z subwencji oświatowej. Inne mogą współpracować z zakładami pracy. Wciąż spotykam jednak warsztaty, w których są przestarzałe narzędzia, np. anachroniczne tokarki. To jednak wynika trochę z braku inicjatywy oddolnej wśród dyrektorów tych placówek i samorządów. Mam świadomość, że jest różny poziom kształcenia praktycznego. Z roku na rok jednak ta sytuacja się poprawia. Muszę przyznać, że jest jeszcze wiele do zrobienia.

Czy prezydenci miast i starostowie mogą się przyczynić do poprawy warunków nauki w podległych im szkołach zawodowych?


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • User(2014-08-08 22:27) Zgłoś naruszenie 00

    Jak w szkolnictwie zawodowym dalej będą takie numery, że pani lub pan będący członkiem ZNP lub Oświatowej Solidarności będący po studiach zawodowych typu mechanizacja rolnictwa plus studia podyplomowe z elektrotechniki czy informatyki będą uczyć w szkole dlatego, że dyrektor jest z tej samej opcji politycznej to wolę dziecko posłać do liceum niech zrobi maturę a potem to okaże się co dalej. Już szkoły ponadgimnazjalne się rozsypują a w czasach kiedy nie płaci się za jakość kształcenia tylko za uczniów w postaci sztuk. To jak w wojsku sztuka aby się zgadzała resztę to się jakoś da załatwić i zdać za ucznia maturę lub egzamin zawodowy po prostu szał jest,

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane