Program Erasmus odnotował nowy rekord. W roku akademickim 2012/2013 z unijnych stypendiów skorzystało prawie 270 tysięcy studentów i ponad 52 tysiące pracowników akademickich.

Hiszpania, Niemcy, Francja - to kraje, do których studenci najchętniej wyjeżdżają w ramach Erasmusa. Program ten kojarzy się głównie ze studiami i w tym zakresie wciąż cieszy się największą popularnością, ale powoli wzrasta też liczba osób, które wyjeżdżają na staże. „W roku 2012/2013 jedna piąta studentów wybrała taką możliwość. To o 16 procent więcej niż w roku poprzednim” - powiedziała unijna komisarz ds. edukacji Androulla Vassiliou. Ale Erasmus to nie tylko program wymiany studenckiej. Umożliwia on także wyjazd nauczycielom akademickim i przedstawicielom biznesu, by na europejskich uczelniach mogli prowadzić zajęcia. „Mamy dziś do czynienia z niedopasowaniem umiejętności do potrzeb rynku pracy, dlatego tak ważne jest, żeby świat biznesu był bliżej świata nauki” - dodała Vassiliou.

Jeśli chodzi o Polskę, to łącznie ponad 16 tysięcy studentów wyjechało za granicę w ramach programu Erasmus. Polska była też krajem, w którym z unijnego dofinansowania skorzystało najwięcej pracowników naukowych.