Uczeń, który z powodu długotrwałej choroby korzysta z indywidualnej nauki w domu, będzie mógł niezwłocznie przerwać takie zajęcia. Wystarczy dostarczyć odpowiednie zaświadczenie od lekarza, aby dziecko mogło wrócić do przedszkola lub szkoły.
Takie zmiany zawiera projekt rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie sposobu i trybu organizowania indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. Trafił on do konsultacji społecznych.
Zgodnie z nim liczba godzin indywidualnych zajęć z przygotowania przedszkolnego lub nauczania będzie mogła być wyższa od minimalnej, wskazanej w przepisach. Na to musi jednak wyrazić zgodę organ prowadzący, czyli najczęściej gmina.
Dla przedszkolaków minimalny wymiar wynosi od 4 do 6 godzin w tygodniu. Musi on być zrealizowany w ciągu co najmniej dwóch dni. Z kolei dla uczniów klasy I–III szkoły podstawowej ma on wynosić 6–8 godzin, dla tych ze starszych klas – do 10 godzin, a dla gimnazjalistów – 10–12 godzin. W szkołach ponadgimnazjalnych wymiar ten wyniesie od 12 do 16 godzin tygodniowo. W przypadku uczniów klas I–III szkoły podstawowej powinien być on zrealizowany w ciągu co najmniej dwóch dni, a dla starszych – co najmniej trzech.
Obecnie dyrektor ustala zakres, miejsce i czas prowadzenia zajęć indywidualnego przygotowania przedszkolnego lub nauczania oraz formy i zakres pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Z nowego przepisu będzie wynikało, że indywidualne zajęcia mają być prowadzone w miejscu pobytu dziecka lub ucznia.
W projekcie pojawiła się też propozycja, zgodnie z którą indywidualne zajęcia z dzieckiem objętym wychowaniem przedszkolnym będą mogły być prowadzone przez więcej niż jednego nauczyciela. Obecnie tylko jedna osoba jest do nich wytypowana, co czasami skutkuje tym, że zajęcia nie odbywają się z powodu nieobecności uczącego.
Etap legislacyjny
Konsultacje społeczne