statystyki

Egzamin warunkowy na państwowej uczelni? Student musi zapłacić

autor: Danuta Pawłowska28.02.2014, 07:35; Aktualizacja: 28.02.2014, 08:18
Student

Szczegółowe zasady pobierania opłat określa senat danej uczelni, ich wysokość zaś rektor.źródło: ShutterStock

Jestem studentem państwowej uczelni, studia są w trybie dziennym i są bezpłatne. Nie udało mi się zaliczyć jednego egzaminu w sesji zimowej, prawdopodobnie szanse na ponowne zaliczenie będę mieć za rok. Studiować mogę dalej, ale władze uczelni żądają ode mnie wysokiej opłaty za ten jeden niezaliczony egzamin. Czy taki wymóg jest zgodny z prawem? – pyta pan Janusz.

Zgodnie z prawem studiować na uczelni państwowej bezpłatnie można jeden kierunek, za większe ambicje trzeba dopłacić. Odpłatne jest także dobieranie dodatkowych przedmiotów spoza listy tych obowiązkowych i zapisanych w planie studiów oraz naturalnie warunkowe dopuszczenie do kontynuowania nauki, jeśli student nie zaliczył jakiegoś przedmiotu. W ustawie jest zapis, że uczelnia publiczna może pobierać opłaty związane z powtarzaniem zajęć na studiach stacjonarnych i na studiach doktoranckich z powodu niezadowalających wyników z nauce. W praktyce oznacza to opłatę za warunek, czyli że student jest wpisany na wyższy rok lub semestr studiów, ale musi zapłacić za powtarzanie określonych zajęć.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane