Zdaniem minister, Polska i Europa wchodzi w ważny okres przezwyciężania kryzysu. Ma się do tego przyczynić właśnie nauka i innowacje. Kolarska-Bobińska powiedziała, że wyższe uczelnie i studenci powinni znaleźć się w głównym nurcie rozwoju kraju.
Minister nauki podkreśliła, że innowacyjność nie może być pustym słowem. Trzeba wzmocnić współpracę przedsiębiorstw z nauką. Potrzebne jest do tego przezwyciężenie barier psychologicznych i stworzenie nowych mechanizmów. Jednak, jak powiedziała minister, także nauka powinna zacząć wychodzić poza swoje mury.
Kolarska-Bobińska nie wykluczyła korzystania z rozwiązań zagranicznych. Podkreśliła, że innowacyjność to także innowacyjność społeczna, co prowadzi do zwiększenia roli nauk społecznych. Dodała, że Polska nie może być innowacyjna we wszystkim. Trzeba się skupić na wybranych dziedzinach. Kolarska-Bobińska podkreśliła, że unijne pieniądze na innowacyjność powinny być wydawane jak najlepiej.
Minister zapowiedziała, że chce wdrożyć mechanizmy ustawicznego kształcenia osób dorosłych. Są na to środki unijne. Kolarska-Bobińska zapowiedziała, że będzie tworzyć rozwiązania na przyszłość, a jednocześnie wsłuchiwać się w głos środowiska naukowego. Będzie też rozmawiać ze studentami, którzy narzekają między innymi na opłaty za drugi kierunek studiów.